Európska komisia opdorúča lídrom EÚ štatút kandidátskej krajiny pre Albánsko

Brusel 4. júna (TASR) – Európska komisia dnes potvrdila svoje odporúčanie, aby Albánsko dostalo štatút kandidátskej krajiny na členstvo v EÚ. V oficiálnom komuniké to uviedol eurokomisár pre rozšírenie a susedskú politiku Štefan Füle.

Štatút kandidátskej krajiny otvára cestu k rokovaniam o členstve. Dnešné odporúčanie EK je určené pre najvyšších politických lídrov EÚ, ktorí sa koncom júna (26.-27.6.) stretnú na summite v Bruseli.

V hodnotiacej správe o Albánsku EK uviedla, že berie na vedomie pokrok, ktorý táto krajina urobila v boji proti korupcii a organizovanému zločinu a na posilnenie právneho štátu.

Ak lídri EÚ rozhodnú udeliť Albánsku štatút kandidátskej krajiny, vláda v Tirane bude môcť začať s prípravou na zdĺhavé, niekoľkoročné prístupové rokovania s Bruselom.

Albánsko sa už od roku 2009 pokúša získať štatút kandidátskej krajiny, táto žiadosť však naráža na výhrady viacerých členských štátov únie, ktoré európsku perspektívu Albánska zatieňujú tvrdením, že je jednou z najchudobnejších krajín v Európe a nie je dostatočne pripravené na členstvo v EÚ.

Rozširovací proces EÚ sa po “veľkom tresku” z roku 2004, keď do únie vstúpilo naraz desať nových krajín, výrazne spomalil. Za desať rokov došlo k rozšíreniu o celkom 13 nových členov. Prístupové rokovania v súčasnosti bežia s Čiernou Horou a so Srbskom, obnovené boli s Tureckom.

Na summite EÚ sa tiež očakáva, že dôjde k podpisu asociačnej a obchodnej dohody s Gruzínskom a Moldavskom a podarí sa dokončiť aj uzavretie asociačnej dohody s Ukrajinou.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon