Európska komisia oznámila vytvorenie podpornej pracovnej skupiny pre Ukrajinu

Brusel 9. apríla (TASR) – Eurokomisár pre rozšírenie a susedskú politiku Štefan Füle dnes oznámil, že Európska komisia (EK) vytvorí podpornú skupinu pre Ukrajinu. Jej cieľom bude zabezpečiť potrebnú štruktúru, prehľad a pokyny pre komisiu, ako čo najúčelnejšie postupovať na podporu Ukrajiny a koordinovať finančnú pomoc členských štátov, Medzinárodného menového fondu a ďalších zahraničných darcov.

Podporná skupina pre Ukrajinu bude koordinovaná komisárom Fülem, ktorý bude o jej činnosti a výsledkoch predsedu EK Josého Manuela Barrosa a šéfku európskej diplomacie Catherine Ashtonovú.

"Európska komisia je odhodlaná pomôcť Ukrajine v dlhodobom horizonte. Komisia už navrhla celkový podporný balíček v hodnote minimálne 11 miliárd eur v priebehu najbližších niekoľkých rokov, pričom niektoré zo stanovených opatrení sa už realizujú," uviedol v tejto súvislosti Barroso.

Rozhodnutie vytvoriť podpornú skupinu má podľa Barrosa uistiť ukrajinské orgány, že môžu rátať so všetkou podporou Bruselu, ktorú potrebujú pri vykonávaní politických a ekonomických reforiem nevyhnutných pre stabilizáciu krajiny.

V krátkodobom horizonte (do konca roka 2014) podporná skupina za pomoci ukrajinských úradov získa všetky potrebné údaje od členských štátov EÚ ohľadom technickej pomoci s cieľom stabilizovať krehkú finančnú, hospodársku a politickú situáciu na Ukrajine. Ďalej má predostrieť plán na realizáciu reforiem a podporu rastu a stanoviť priority reforiem.

V strednodobom horizonte (od roku 2015) bude cieľom podpornej skupiny naďalej pomáhať Ukrajine pri vypracovávaní a vykonávaní komplexných programov reforiem.

Sídlo podpornej skupiny pre Ukrajinu bude v Bruseli. Skupinu bude tvoriť tím expertov, ktorí v prípade potreby vycestujú na Ukrajinu.

Aktivity skupiny by časom mali byť rozšírené aj do Gruzínska a Moldavska, ktoré by v lete tohto roku mali podpísať asociačnú dohodu s EÚ.