Európska komisia poprela správy, že EÚ núti štáty k privatizácii vodných zdrojov

Brusel 22. februára (TASR) – Európska komisia dnes prostredníctvom spoločného vyhlásenia eurokomisára pre životné prostredie Janeza Potočnika a eurokomisára pre vnútorný trh Michela Barniera poprela správy niektorých európskych médií, že EÚ pripravuje smernicu, ktorou by nútila členské štáty privatizovať vodné zdroje.

"V reakcii na nedávne správy médií chceme jasne uviesť, že Európska komisia nechystá smernicu, nútiacu členské krajiny, aby privatizovali vodné zdroje," uvádza sa vo vyhlásení pre médiá.

EK uznáva, že voda je verejným bohatstvom, životne dôležitým pre občanov každej krajiny, zdôraznili Potočnik a Barnier, podľa ktorých správa vodných zdrojov je vo výlučnej kompetencii jednotlivých štátov.

Európska komisia v otázke súkromnej alebo verejnej privatizácie vodných zdrojov zastáva neutrálnu pozíciu. Komisári v tejto súvislosti pripomenuli, že EK v prípadoch, keď sa verejné orgány rozhodli pre poskytovanie vodárenských služieb prostredníctvom súkromných operátorov, navrhla pravidlá, ktoré prispejú k transparentnosti verejných výdavkov.

Komisári pripomenuli, že pripravovaná smernica bude poskytovať absolútnu autonómiu miestnym samosprávam na koncesie týkajúce sa zabezpečovania a spravovania služieb verejného hospodárskeho záujmu, čo sa týka aj vodných zdrojov.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) hy