Európska komisia sa necíti vinná za vládnu krízu v Holandsku

Brusel 23. apríla (TASR) – Európska komisia (EK) dnes prostredníctvom svojho hovorcu rezolútne odmietla podozrenia o tom, že nesie svoj podiel viny na vládnej kríze v Holandsku, ktorá podľa všetkého vyústi do predčasných volieb.

Vláda premiéra Marka Rutteho musí v súlade s novými pravidlami v eurozóne znížiť verejné výdavky o približne 15 miliárd eur, keďže budúcoročný deficit sa odhaduje na 4,6 percenta HDP. To je vysoko nad trojpercentný limit stanovený EÚ.

S týmto opatrením však nesúhlasila euroskeptická a ultrapravicová Strana za Slobodu (PVV) Geerta Wildersa, na podporu ktorej je vláda odkázaná.

Koaličné rokovania o rozpočtovom deficite cez uplynulý víkend stroskotali a preto sa premiér Rutte rozhodol, že ešte dnes predloží kráľovnej Beatrix svoju rezignáciu, čo povedie k vyhláseniu predčasných volieb.

"Tieto opatrenia nie sú zavádzané preto, aby sa zapáčili Bruselu. Ich zámerom je zabezpečiť prospech pre občanov Holandska," uviedol na dnešnom stretnutí s novinármi akreditovanými v Bruseli hovorca komisára pre menové a finančné záležitosti Amadeu Altafaj.

Zároveň pripomenul, že vlády všetkých 27 členských krajín EÚ i Európsky parlament súhlasili s rozhodnutím o zavedení prísnejších rozpočtových pravidiel.

"Veríme, že holandská vláda bude pokračovať v snahe nájsť také rozpočtové východiská, ktoré sú nevyhnutné pre ekonomiku krajiny a prospech jej občanov," dodal hovorca EK.

Holandsko, podobne ako všetky ostatné krajiny EÚ, musí odovzdať svoje rozpočtové plány na adresu EK do 30. apríla. Podľa Altafaja tieto návrhy predstavujú záväzky členských štátov nezávisle od toho, aká vláda je v nich práve pri moci.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem