Európska komisia víta kompromisnú dohodu o rozpočte EÚ na rok 2015

Brusel 9. decembra (TASR)- Eurokomisárka pre rozpočet Kristalina Georgievová privítala dnes kompromisnú dohodu o rozpočte únie na rok 2015, ktorú v pondelok (8.12.) dosiahli vyjednávači Európskeho parlamentu a Rady. Dohodu označila za rovnováhu medzi rozpočtovou disciplínou a prorastovými investíciami.

„Táto dohoda dláždi cestu pre rozpočet na rok 2015, podporujúci investície v oblasti konkurencieschopnosti, rastu a zamestnanosti. Zároveň na jej základe môžeme zaplatiť nesplatené zmenky za štyri miliardy eur v rozpočte na rok 2014 vďaka neočakávaným príjmom z pokút, a to bez dodatočného finančného zaťaženia spoločnej pokladnice,“ skonštatovala podpredsedníčka Európskej komisie (EK).

Georgievová vyjadrila nádej, že Európsky parlament a členské štáty EÚ (Rada) schvália dohodu v stanovenom čase, aby sa exekutíva EÚ mohla pustiť do práce.

Dohodu po politickej linke schválili dnes doobeda veľvyslanci členských štátov EÚ, nasleduje súhlas Rady ministrov, a potom aj odobrenie zo strany Európskeho parlamentu počas decembrového plenárneho zasadnutia.

Komisárka Georgievová spresnila, že dohoda o budúcoročnom rozpočte predstavuje správnu rovnováhu medzi rozpočtovou disciplínou na jednej strane a podporou výdavkov zameraných na rast, na strane druhej.

Kompromisná dohoda stanovuje 145,321 miliardy eur v podobe záväzkov, čo je o 95,5 milióna eur viac než bol predošlý návrh komisie pre rok 2015 a o 2,631 miliardy eur viac ako v rozpočte na rok 2014.

Na strane platieb ide o sumu 141,214 miliardy eur, čo je o 123 miliónov eur menej ako v prvom návrhu EK, ktorý europarlament zamietol a o 2,179 miliardy eur viac ako bolo v tohoročnom rozpočte.

Kompromisnú dohodu o rozpočte dnes uvítal aj taliansky minister financií Pier Carlo Padoan, ktorého krajina momentálne predsedá EÚ. Padoan v rámci dnešného zasadnutia ministrov financií EÚ (Ecofin) v Bruseli skonštatoval, že dohoda znamená prienik medzi troma hlavnými úlohami únie – úhrada nezaplatených pohľadávok, zabezpečenie reformného úsilia členských štátov a podnety na vytváranie rastu a pracovných miest.

Rozpočty EÚ sú financované väčšinou členskými štátmi. Až 94 % z celkovej sumy sa vráti v prospech 28 členských štátov prostredníctvom rôznych dotácií a podporných programov, iba 6 % je vyčlenených pre fungovanie EÚ.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) pop