Európska komisia vyšle do Gibraltáru expertnú misiu

Brusel 19. augusta (TASR) – Európska komisia (EK) dnes oznámila, že vyšle svoju expertnú misiu do Gibraltáru s cieľom overiť si na mieste okolnosti sporu medzi Španielskom a Britániou a upokojiť napätie medzi týmito dvoma členskými štátmi EÚ.

Výstavba umelého útesu okolo britského zámorského územia Gibraltár vyvolala cez víkend protesty rybárov zo španielskeho regiónu Andalúzia, ktorí tvrdia, že im sťažuje prístup do niektorých lovných oblastí a poškodzuje ich siete.

Španielsko už začiatkom tohto mesiaca v reakcii na vytvorenie umelej bariéry sprísnilo kontroly na svojich hraniciach s Gibraltárom. V hlavnej turistickej sezóne to poznačilo návštevnosť dovolenkárov na skalnatom výbežku patriacom Británii a spôsobilo dlhé čakacie doby na hraniciach pre ľudí, ktorí tam pracujú.

Španielsky premiér Mariano Rajoy a predseda EK José Manuel Barroso sa dnes v telefonickom rozhovore dohodli na zriadení expertnej misie v čo najkratšom čase. Odborníci by mali preveriť oprávnenosť kontrol na hraniciach Španielska a Gibraltáru.

"Predseda Barroso vyjadril nádej, že Španielsko a Británia pristúpi k tejto záležitosti spôsobom, ktorý bude v súlade s ich spoločným členstvom v EÚ," uviedla EK vo svojom stanovisku podľa agentúry Reuters.

Do Gibraltáru dnes ráno priplávala vojenská loď britského námorníctva, fregata HMS Westminster, ktorá zakotvila na tamojšej britskej námornej základni. Do oblasti priplávala s cieľom zúčastniť sa plánovaných námorných cvičení v oblasti Stredozemného mora.

1 20 cve rsc