Európska komisia žaluje Slovensko

Krátka správa:

Podľa včera predloženého materiálu na rokovanie vlády má Slovensko resty v preberaní 21 európskych smerníc. Minister spravodlivosti Štefan Harabin však vyjadril presvedčenie nad tým, že dané nedostatky sa podarí v blízkom čase odstrániť. Európska komisia však včera v súvislosti s oneskoreným alebo chýbajúcim zapracovávaním európskej legislatívy podala na Slovensko tri žaloby. Slovensko tak musí v súčasnosti čeliť piatim žalobám, pričom za každú z nich nám môže hroziť peňažný trest až do výšky 478 miliónov korún.

Na stretnutí náčelníkov Generálneho štábu Armády Českej republiky a Ozbrojených síl SR sa dospelo k dohode o vytvorení spoločnej bojovej skupiny v rámci Síl rýchlej reakcie Európskej únie. Bojová skupina slovenských a českých vojakov by mala byť schopná nasadenia v prvej polovici roku 2009.

Ruský minister obrany Sergej Lavrov včera vo svojom prejave v dolnej komore ruského parlamentu označil postup USA v snahe o rozširovanie systému protiraketovej obrany za neúctivý voči svojim partnerom v EÚ aj v NATO. Jednotlivé členské štáty EÚ sa k tejto otázke stavajú zatiaľ nejednotne.

Estónsky minister financií odchádzajúcej vlády Aivar Soerd vyhlásil, že Estónsko do roku 2011, ktorý mal byť predpokladaným rokom vstupu do eurozóny, kvôli vysokej inflácii nesplní maastrichtské kritériá. Nový predseda vlády Andrus Ansip však paradoxne označil rok 2010 za reálny cieľ prijatia eura.

Prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Jean-Claude Trichet včera pred Hospodárskym a menovým výborom Európskeho parlamentu obhajoval kroky ECB hlavne v súvislosti s trendom zvyšovania úrokovej sadzby .

Európska komisia podá na Európskom súdnom dvore žalobu na Francúzsko pre minimálne ceny cigariet, ktoré podľa nej porušujú hospodársku súťaž a zvyšujú zisky tabakovým spoločnostiam.

Ministri zahraničných vecí členských krajín EÚ budú na budúci týždeň na neformálnom stretnutí v Brémach rokovať o Kosove, Iráne a Blízkom východe.