Európska únia počká na závery inšpektorov OSN v Sýrii

Brusel 3. septembra (TASR) – Šéfka zahraničnej politiky EÚ Catherine Ashtonová dnes oznámila, že počká na očakávané závery inšpektorov OSN o použití chemických zbraní v Sýrii.

"Dávame prednosť výsledkom správy inšpektorov OSN, kým sa rozhodneme zareagovať," uviedol dnes Ashtonovej hovorca Michael Mann.

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku zatiaľ len vzala na vedomie informácie, ktoré o údajnom chemickom útoku v Sýrii poskytli spravodajské služby Francúzska, USA a ďalších krajín.

Ashtonovej hovorca zároveň pripomenul, že Brusel má stále vôľu podporiť čo najrýchlejšie zorganizovanie mierovej konferencie o Sýrii v rámci diplomatických snáh o urovnanie tamojšieho konfliktu.

Sýrska kríza bude na programe diskusií ministrov zahraničných vecí EÚ v sobotu 7. septembra počas ich neformálneho stretnutia vo Vilniuse. Ashtonová oznámila, že v litovskej metropole by sa s európskymi diplomatmi mal stretnúť aj americký minister zahraničných vecí John Kerry. Biely dom zatiaľ jeho účasť nepotvrdil.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc