Európska únia vyzvala Turecko, aby zintenzívnilo reformy

Brusel 31. marca (TASR) – Európska únia vyzvala dnes Turecko, aby znásobilo snahy pri zavádzaní reforiem. Únia takto reagovala po nedeľných komunálnych voľbách, ktoré síce priniesli víťazstvo strane tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, ale zdôraznili aj politickú rozdelenosť v krajine. Informovala o tom agentúra DPA.

"Turecko ako kandidátska krajina sa teraz potrebuje pohnúť dopredu v… práci, ktorú treba urobiť v európskej agende – to znamená znovu sa naplno venovať zavádzaniu reforiem v súlade s európskymi zásadami, pokiaľ ide o oblasť zákonnosti a základných ľudských práv," uviedla Maja Kocijančičová, hovorkyňa šéfky diplomacie EÚ Catherine Ashtonovej.

Hovorkyňa hovorila o "znepokojujúcom vývoji" v Turecku za posledné tri mesiace a vyzvala na politiku "v prospech všetkých občanov, teda aj tých, čo nie sú súčasťou väčšinových voličov", aby sa tak zabezpečila "čo najväčšia účinnosť reforiem".

"Je úplne jasné, že sa musí zaviesť demokracia, že sa musí pracovať na základných ľudských právach, aby sme videli, že Turecko skutočne urobilo pokrok na európskej ceste," vyhlásila Kocijančičová.