Európska únia zmiernila niektoré hospodárske sankcie voči Iránu

Brusel 20. januára (TASR) – Európska únia (EÚ) dnes súhlasila so zrušením niektorých hospodárskych sankcií voči Iránu. Opatrenie je súčasťou prelomovej dohody o obmedzení jadrového programu Teheránu, informovala agentúra Reuters.

Očakáva sa, že rozhodnutie únie, ktoré okrem iného zmierňuje reštrikcie zamerané na obchod s chemikáliami a drahými kovmi, ako aj na poskytovanie poistenia prepravných zásielok ropy, vstúpi do platnosti ešte dnes.

Sankcie voči tejto blízkovýchodnej krajine dnes zmiernili aj Spojené štáty, a to najmä v oblasti exportu surovej ropy. Súčasní odberatelia tak budú môcť realizovať nákup na úrovni momentálneho zredukovaného objemu, a to počas šesťmesačnej dočasnej dohody podpísanej medzi Iránom a svetovými mocnosťami.

Irán obmedzil program obohacovania uránu na 20 percent odpojením kaskády centrifúg v jadrovom komplexe Natanz, ako aj v podobnom zariadení vo Fordú v strednej časti krajiny.

Inšpektori Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) budú musieť potvrdiť, že Irán postupuje v súlade so ženevským dohovorom, neinštaluje žiadne nové centrifúgy na obohacovanie uránu a nevykonáva ďalšie práce na výstavbe ťažkovodného reaktora v Aráku.

Irán vlani v novembri na rokovaniach súhlasil so zastavením obohacovania uránu nad hranicu päť percent, ako aj s neutralizáciou zásob uránu obohateného na 20 percent. Tie má znížiť na hranicu pod päť percent či transformovať do podoby, keď nebudú využiteľné na obohacovanie.

Dôsledkom zmiernenia sankcií by podľa pozorovateľov malo byť podstatné zníženie inflácie v Iráne, ktorá v roku 2013 dosahovala 60 percent. Podstatou rokovaní bola obava západných krajín, že program využívania jadrovej energie je v Iráne určený na zbrojné účely. Teherán však tieto tvrdenia rozhodne odmieta.

1 20 tth dod