Európska únia zvyšuje humanitárnu pomoc pre Ukrajinu; vytvorí letecký most

Brusel 26. januára (TASR) – Európska únia zvyšuje humanitárnu pomoc pre Ukrajinu, kde posledná vlna násilia ešte viac prehĺbila zúfalú situáciu civilného obyvateľstva. Európska komisia oznámila poskytnutie ďalších 15 miliónov eur v rámci humanitárnej pomoci a vytvorenie leteckého mosta pre dopravu humanitárnych zásob.

Tisíce ľudí trpia vinou ozbrojeného konfliktu, sú vystavení vysídleniu, extrémnej chudobe a tuhej zime. Nová humanitárna pomoc má pokryť základné potreby trpiacich ľudí v Mariupole a ďalších oblastiach, ktoré boli zasiahnuté konfliktom medzi vládou a proruskými povstalcami. Pomoc je zameraná na vnútorne presídlených ľudí a utečencov, ako aj navrátilcov do svojich domovov.

Finančná pomoc EÚ pokryje základné potreby v podobe zabezpečenia prístrešia, potravín, pitnej vody, zdravotnej starostlivosti a teplého oblečenia. Nová pomoc, vrátane príspevkov od členských štátov únie, zvýšila celkovú pomoc na 95 miliónov eur.

Poskytnutie balíka novej humanitárnej pomoci potvrdil eurokomisár pre humanitárnu pomoc a krízové opatrenia Christos Stylianidis, ktorý je na návšteve Ukrajiny.

„Európska komisia poskytuje humanitárnu pomoc od začiatku tejto krízy, teraz sú však potreby viac ako inokedy akútne. Konáme v snahe pomôcť tým najzraniteľnejším, aby prekonali poslednú vlnu nepriateľských útokov a najchladnejšie mesiace v roku,“ uviedol Stylianidis.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker v tejto súvislosti spresnil, že humanitárna pomoc EÚ bude možná vďaka vytvoreniu leteckého mosta, ktorý je symbolom solidarity EÚ s obyvateľmi Ukrajiny. Letecký most zabezpečí predovšetkým dodávky stanov, diek, spacích vakov a teplého oblečenia.

Letecký most je spoločná operácia organizovaná Európskou komisiou a členskými štátmi EÚ, v rámci ktorej budú tri nákladné lietadlá dodávať humanitárne dodávky na Ukrajinu, vrátane oblastí kontrolovaných povstalcami. Humanitárna pomoc na východ Ukrajiny smeruje aj vo forme konvojov nákladných vozidiel, ktoré by mali doraziť do stanoveného cieľa už v najbližších hodinách.

Medzi členské štáty, ktoré sa rozhodli zúčastniť sa na leteckom moste, patrí Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Chorvátsko, Litva, Lotyšsko, Nemecko, Poľsko, Rakúsko a Slovinsko. Tieto krajiny konajú v rámci mechanizmu civilnej ochrany EÚ.

Komisár Stylianidis po dnešnej návšteve Kyjeva zavíta v utorok do Dnepropetrovska, aby osobne dohliadal na dodávku zásob z EÚ.

Komisia pripomenula, že v dôsledku bojov na východe Ukrajiny bolo viac ako 900.000 ľudí vysídlených a okolo 600.000 ľudí utieklo do zahraničia. Okolo 1,4 milióna ľudí v oblasti postihnutej bojmi patrí do kategórie veľmi zraniteľných osôb a je odkázaných na humanitárnu pomoc.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem