Európske osobnosti vyzývajú členské štáty EÚ na zachovanie programu Erasmus

Brusel 9. októbra (TASR) – Viac ako 100 európskych osobností zo sveta vzdelávania, umenia, literatúry, ekonómie, filozofie a športu podpísalo otvorený list vedúcim predstaviteľom štátov a vlád EÚ na podporu ohrozeného študentského výmenného programu Erasmus, informovala dnes Európska komisia (EK).

Signatári pochádzajú z každého členského štátu EÚ a sú medzi nimi aj španielsky režisér Pedro Almodóvar, prezident klubu FC Barcelona Sandro Rosell, nositeľ Nobelovej ceny profesor Christofer Pissarides a viacerí olympijskí víťazi.

Zo Slovenska list podpísala herečka Emília Vašáryová, bývalá tenisová hráčka Karin Habšudová a televízna moderátorka Adela Banášová. Medzi signatárov z ČR patrí šéfdirigent Českej filharmónie Jiří Bělohlávek a bývalý svetoznámy futbalový hráč Pavel Nedvěd.

Európske osobnosti reagujú na obavy, že počet miest pre študentov v rámci tohto programu, ako aj granty, sa môžu značne znížiť v dôsledku sporov týkajúcich sa dlhodobého rozpočtu únie na obdobie rokov 2012 – 2013. Program Erasmus už čelí deficitu vo výške 90 miliónov eur za tento rok a sú obavy, že sa situácia v roku 2013 ešte zhorší.

Za posledných 25 rokov Erasmus umožnil takmer trom miliónom mladých Európanov študovať v zahraničí. V poslednom čase sa v rámci tohto programu podporujú aj pracovné stáže v podnikoch pôsobiacich v zahraničí. Správa EK upozorňuje, že celá jedna generácia zistila, čo znamená žiť a pracovať s ľuďmi z inej kultúry a rozvíjať zručnosti a všestrannosť, ktoré sú pre moderný trh práce bezpodmienečne potrebné.

Otvorený list upozorňuje, že ak rozpočet na obdobie rokov 2012 – 2013 nie je dostatočný na to, aby bolo možné splniť sľuby, ktoré už boli študentom dané na základe skôr dohodnutých záväzkov, "tisíce mladých ľudí by mohli prísť o šancu získať skúsenosť, ktorá by mohla potenciálne zmeniť ich život."

Ohrozenie programu Erasmus nemohlo prísť pre mladých ľudí v Európe v nevhodnejší čas. Nezamestnanosť mladých vo veku od 15 do 24 rokov sa od začiatku krízy zvýšila o polovicu, pričom v súčasnosti je bez práce každý piaty mladý Európan, spolu je ich viac než päť miliónov.

List vyzýva, aby ústredným prvkom reakcie Európy boli investície do vzdelania a odbornej prípravy. Takisto sa zameriava na plány EK zvýšiť počet príležitostí pre mladých ľudí, zlepšiť ich zručnosti a zamestnateľnosť v rámci nového programu Erasmus pre všetkých, ktorý sa má spustiť v roku 2014. Náklady na projekt Erasmus pre všetkých nepresiahnu dve percentná celkového rozpočtu EÚ.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc