Európske témy v českých parlamentných voľbách

FOTO: Shutterstock/EurActiv.cz

O menej ako tri mesiace čakajú Českú republiku parlamentné voľby a kandidáti na kreslá v poslaneckej snemovni postupne prezentujú voličom svoje plány. Stále väčšiu pozornosť si ale získavajú témy, týkajúce sa zahraničných vzťahov a Európskej únie.

Migračná a azylová politika, bezpečnosť, prijatie, či neprijatie eura, ako aj rozhodovací systém v Únii a postavenie Českej republiky v nej, sú najčastejšie riešené európske otázky.

V tohoročných parlamentných voľbách sa v Čechách bude o priazeň voličov usilovať až 31 strán. Ide o najväčší počet politických subjektov, ktoré sa v ére samostatnej republiky zapojil do celoštátnych volieb.

Prieskum preferencií z konca júna 2017. Zdroj: Agentúra STEM

Európske plány

Strany s najvyššími preferenciami už svoje priority uverejnili, no „európske“ plány priebežného lídra – hnutia ANO, ktoré doteraz nepredložilo svoj program, sú neznáme.

To platí aj pre Úsvit národnej koalície a Slobodu a priamu demokraciu (SPD), stranu lídra s japonskými koreňmi, Tomia Okamuru. Tieto dve strany však riešia európske problémy prinajmenšom vo svojich všeobecných manifestoch.

Migrácia a azylová politika

Pravdepodobne najčastejšie diskutovanou témou v straníckych dokumentoch je otázka migračnej a azylovej politiky.

Proti takzvaným kvótam premiestňovania, ktoré sú v Českej republike už dlho kontroverzné, sa explicitne stavajú vo svojich programoch vládna Česká sociálna demokracia (ČSSD), Občiansko-demokratická strana (ODS), komunisti z KSČM a Strana slobodných občanov (Svobodní).

Za návrat suverenity v problematike migrácie späť na národnú úroveň je Okamurova SPD. Strana práv občanov (SPO) vidí ako vhodnú platformu pri riešení migrácie Vyšehradskú štvorku.

Realisti, teda konzervatívci okolo politológa Petra Robejška, chcú naopak sledovať „prísne kritériá výberu a integrácie“, ktoré by „znížili príťažlivosť Českej republiky ako cieľ nežiaducich migrantov“.

Proeurópski Zelení vidia riešenie v „skutočne zjednotenej európskej azylovej politike“.

TOP 09 a ČSSD by dobudovali plne fungujúcu Európsku pohraničnú a pobrežnú stráž. Kresťanská a demokratická únia – Československá ľudová strana (KDU-ČSL) je za azyl len pre „skutočne politicky prenasledovaných“.

Piráti z Českej pirátskej strany, ktorá na príklade švédskej pirátskej strany Piratpartiet vznikla v roku 2009, a Úsvit národnej koalície sa k migračným témam vo svojich programoch nevyjadrili.

https://euractiv.sk/clanky/vysehradska-skupina/buducnost-eu-ma-vysehradska-stvorka-plan/

Bezpečnosť

Ďalšou oblasťou zvýšeného záujmu českých strán je bezpečnosť. Najdiskutovanejším je úsilie o zlepšenie spolupráce medzi štátmi v boji proti terorizmu a kybernetickým hrozbám.

ČSSD a hnutie Starostové a nezávislí (STAN) považujú za vhodné vytvoriť spoločné európske obranné jednotky, KDU-ČSL a Zelení sú skôr za úzku spoluprácu jednotlivých národných ozbrojených síl. TOP 09 podporuje vytvorenie Európskej obrannej a bezpečnostnej únie.

Komunisti vidia vhodnejšiu alternatívu k NATO práve v kolektívnej paneurópskej bezpečnostnej organizácii a Okamurova SPD vyzýva na vrátenie plnej suverenity v otázkach vnútornej a vonkajšej bezpečnosti na národnú úroveň.

Revízia Únie

Ak nepočítame snahy o usporiadanie referenda o vystúpení Českej republiky z EÚ (Slobodní, SPD, SPO), väčšina strán je za revíziu fungovania Únie.

Často sa spomína nevyhnutnosť jej opätovnej demokratizácie a navrátenie niektorých právomocí späť na národnú úroveň. Potrebné posilnenie priamo voleného Európskeho parlamentu spomínajú KSČM, Piráti a Zelení, silnejšiu pozíciu národných parlamentov presadzujú ODS a KDU-ČSL.

Úsvit vystupuje proti „centralizácii v nadnárodných orgánoch“, Realisti by do českej ústavy pridali princíp jej nadradenosti nad európskym právom.

Nespokojnému „tónu“ takmer všetkých programov sa vymykajú tie od pro-európsky zmýšľajúcich TOP 09 a najmä Zelených, ktorí by boli dokonca za federálnu koncepciu EÚ.

https://euractiv.sk/clanky/vysehradska-skupina/cesi-idu-zalovat-uniu-za-smernicu-o-zbraniach/

Euro

Posledná významná téma, ktorá sa objavuje naprieč celým politickým spektrom u našich susedov, je prijatie eura.

Z relevantných strán je iba TOP 09 za „čo najrýchlejší vstup do eurozóny“. Ľudovci si ako jednu z úloh stanovili prípravu na prijatie eura, sú však oveľa zdržanlivejší. Podobné sa dá konštatovať aj o Sociálnych demokratoch, ktorí by boli pre novú menu iba v situácii, „keď bude ekonomicky a sociálne výhodná“.

https://euractiv.sk/rozhovory/ekonomika-a-euro/singer-exguverner-ceskej-narodnej-banky-euro-nie-je-pre-cesko-motivacia/

Hnutie STAN sľubuje, že stanoví podmienky, v ktorých krajina vydá konečné politické rozhodnutie o konkrétnom termíne vstupu do eurozóny. ODS chce vyjednať výnimku, ktorá by znamenala ponechanie rozhodnutia o prijatí alebo neprijatí eura v českých rukách, o čom sa rovnako zmieňujú aj Slobodní.

Realisti odmietajú „prijatie eura v jeho súčasnej podobe“. Ostatné strany sa k problematike nevyjadrujú.