Európski diplomati chcú pomôcť sýrskej opozícii zmiernením ropného embarga

Luxemburg 22. apríla (TASR) – Európska únia je pripravená pomôcť sýrskej opozícii, ktorá bojuje proti vláde Bašára Asada, formou výraznejšej ekonomickej podpory, uviedol dnes šéf nemeckej diplomacie Guido Westerwelle po príchode na zasadnutie Rady EÚ pre zahraničné záležitosti v Luxemburgu.

Ochota európskych diplomatov ekonomicky podporiť sýrskych povstalcov sa vzťahuje predovšetkým na zmiernenie embarga uvaleného na ropu zo Sýrie. Sýrska opozícia by tak dostala možnosť vyvážať surovú ropu z území ňou kontrolovaného a zároveň možnosť čerpať investície a dovážať životne dôležité technológie pre ropný priemysel.

Ak to v priebehu dnešného dňa európski diplomati odobria, išlo by o prvé zmiernenie sankcií EÚ týkajúcich sa Sýrie za posledné dva roky.

EÚ v roku 2011 zaviedla pre európske firmy zákaz nákupu sýrskej ropy, čím reagovala na povstanie proti Asadovi. Konflikt trvá už dva roky a vládne sily tvrdo bojujú o zachovanie kontroly nad veľkými mestami, pričom mnohé vidiecke oblasti a provinčné mestá padli do rúk povstalcov.

Niektoré členské štáty EÚ, ako Británia a Francúzsko, uvažujú aj nad zmiernením alebo zrušením zbrojného embarga voči Sýrii. O tejto možnosti dnes európski diplomati nerokujú – očakáva sa, že to bude témou májového stretnutia ministrov zahraničných vecí.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem