Európski konzervatívci navrhli za predsedu EP britského moslima Sajjada Karima

Brusel 6. júna (TASR) – Politická skupina Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) v Európskom parlamente dnes oznámila, že nominovala Sajjada Karima za svojho kandidáta na predsedu zákonodarného zhromaždenia EÚ. Ostatné politické frakcie o svojich kandidátoch na predsedu EP zatiaľ mlčia.

Sajjad Karim je prvým britským moslimom, ktorý bol zvolený do EP (v roku 2004). V európskych voľbách z 25. mája získal už tretí mandát europoslanca. Najskôr bol v politickej skupine Aliancia liberálov a demokratov v Európe (ALDE), v roku 2007 sa však rozhodol pre skupinu konzervatívcov.

Karim naznačil, že ako predseda EP by v rámci širšej reformnej agendy presadzoval aj za zachovania iba jedného sídla europarlamentu a zrušenie budovy v Štrasburgu, kde sa europoslanci dvanásťkrát za rok presúvajú z Bruselu na plenárne rokovania.

V súčasnosti Karim zastáva v EP viacero funkcií, napríklad predsedu poradného výboru na presadzovanie kódexu správania pre europoslancov, ktorý sa snaží bojovať proti korupčným praktikám v europarlamente. V rámci ECR bol Karim hovorcom skupiny pre právne záležitosti a zúčastňoval sa na presadzovaní reformnej agendy v Európe, ktorá mala vplyv na znižovanie byrokracie EÚ a zvyšovanie právomocí národných parlamentov.

Karim bol vedúcim delegácie EP v rámci rokovaní o dohode o voľnom obchode medzi EÚ a Indiou. V súčasnom zložení EP zastáva funkciu podpredsedu zmiešanej skupiny EP v otázkach boja proti rasizmu a rozmanitosti a je spolupredsedom Európskeho moslimského fóra.

„Domnievam sa, že predsedom EP by mal byť niekto, kto sa správa nestranne, snaží sa budovať mosty a môže osloviť širokú škálu skupín. Európsky parlament sa potrebuje vnútorne reformovať, aby aj naďalej mohol vyvíjať tlak na vedúcich predstaviteľov EÚ, ktorí každý mesiac prichádzajú do Štrasburgu,“ uviedol Karim v správe pre médiá. A dodal, že jednou z jeho prvých iniciatív by bolo, že na každom summite EÚ by tlačil na premiérov a prezidentov členských štátov únie, aby súhlasili s myšlienkou iba jedného sídla pre europarlament.

Konzervatívci získali v eurovoľbách 6,92 percenta hlasov a celkovo 46 kresiel, darí sa im však získavať nových členov zo skupiny nezaradených poslancov a útočia na pozíciu tretej najvplyvnejšej skupiny v EP, ktorú tradične zastávali liberáli z ALDE.

ECR sa zrejme rozrastie o nových poslancov zo štátov, ktoré doteraz v tejto skupine zastúpené neboli, ako napríklad Fínsko či Slovenská republika.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon