Európski liberáli odsúdili Le Penov výrok o ebole pre imigrantov

Brusel 21. mája (TASR) – Európski liberáli odsudzujú protiimigrantský slovník, aký počas kampane pred voľbami do Európskeho parlamentu (EP) používa čestný predseda francúzskeho Národného frontu (FN) Jean-Marie Le Pen. Uviedol to dnes predseda skupiny liberálov v EP (ALDE) Guy Verhofstadt.

Líder ALDE upozornil, že zakladateľ a čestný predseda FN počas predvolebného zhromaždenia v utorok večer v Marseille uviedol, že prisťahovalectvo by mohlo byť „vyriešené Pánom Ebola do troch mesiacov,“ Ide o odkaz na smrtiaci vírus, ktorý už spôsobil mnoho úmrtí v krajinách západnej Afriky.

„Tieto slová nám pripomínajú jednu z najtemnejších stránok našej európskej histórie. Iróniou je, že zdôrazňuje potrebu silnejšej Európy, ktorá posilňuje ľudské práva a bráni svoje hodnoty tolerancie a rovnosti,“ uviedol Verhofstadt na adresu Le Penovho vyjadrenia, ktoré zároveň označil za „odporné“ a „hnusné“. Podľa neho takéto vyhlásenia nemôžu byť obhajované právom na slobodu prejavu.

Šéf európskych liberálov ďalej upozornil, že Le Penov postoj dokazuje, že Národný front v skutočnosti nezmenil svoj obraz ani potom ako sa šéfkou tejto strany stala dcéra jej zakladateľa Marine Le Penová.

Podľa Verhofstadta FN je rovnakou rasistickou a xenofóbnou skupinou ľudí ako aj holandský ultrapravicový a protiimigrantsky zameraný politik Geert Wilders a separatistické hnutie Flámsky záujem z Belgicka. Národný front, Wildersova Strana za slobodu a Flámsky záujem majú byť kostrou novej skupiny v EP, ktorá chce bojovať proti európskej integrácii.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) izi