Európski liberáli privítali nomináciu Jourovej na post českej eurokomisárky

Brusel 22. júla (TASR) – Politická skupina liberálov a demokratov (ALDE) v Európskom parlamente (EP) dnes privítala vymenovanie Věry Jourovej z liberálneho hnutia ANO za budúcu českú eurokomisárku.

Líder ALDE Guy Verhofstadt v správe pre médiá uviedol, že víta správy z Prahy, podľa ktorých česká vládna koalícia sa nakoniec zhodla na mene Věry Jourovej ako kandidátky na európskeho komisára pre obdobie 2014-2019.

Európski liberáli oceňujú, že Jourová ako popredná členka strany ANO a súčasne ministerka pre miestny rozvoj má skúsenosti z regionálnych rozvojových programov EÚ a zároveň v exekutíve EÚ posilní rodovú rovnováhu.

„Věra Jourová má plnú dôveru skupiny ALDE a som si istý, že potvrdí oprávnenosť svojej nominácie počas parlamentných vypočúvaní v septembri,“ povedal Verhofstadt.

Český premiér Bohuslav Sobotka po oznámení nominácie Jourovej vyjadril presvedčenie, že česká eurokomisárka by mohla získať niektoré ekonomické portfólio, pričom Česko už prejavilo záujem o rezort dopravy, priemyslu či regionálneho rozvoja.

Věra Jourová (45) pochádza z Třebíča, vyštudovala teóriu kultúry na Filozofickej fakulte a právo na Právnickej fakulte Karlovej univerzity. Od roku 2006 sa venovala poradenstvu v oblasti eurodotácií. Od októbra 2013 je poslankyňou Parlamentu ČR. Je rozvedená matka dvoch detí.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl