Európski liberáli vyzývajú na zrušenie MS v ľadovom hokeji 2014 v Bielorusku

Brusel 13. septembra (TASR) – Aliancia liberálov a demokratov v Európskom parlamente (ALDE) dnes v správe pre médiá vyzvala Medzinárodnú hokejovú federáciu (IIHF) "aby vážne prehodnotila rozhodnutie, že Bielorusko bude hostiť MS v ľadovom hokeji v roku 2014."

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) mali v stredu, po vystúpení eurokomisára pre rozšírenie a susedskú politiku Štefana Füleho na pôde EP, širokú diskusiu o situácii v Bielorusku.

Komisár Füle vyhlásil, že EÚ by počas budúcoročných MS v ľadovom hokeji mala zvoliť taktiku zahanbovania Bieloruska za porušovanie ľudských práv v tejto krajine.

"Mali by sme využiť túto udalosť na zameranie pozornosti Európy a celého sveta na situáciu v oblasti ľudských práv v Bielorusku," povedal v stredu Füle pred europoslancami.

Poslanci EP následne prijali odporúčanie pre Radu a Európsku komisiu, ktoré bolo vypracované poslancami z ALDE, tretej najvplyvnejšej politickej skupiny v europarlamente. Poslanci požadujú zavedenie pozmeňovacieho návrhu, ktorý vyzýva Medzinárodnú hokejovú federáciu, aby vážne prehodnotila svoje rozhodnutie, že Bielorusko bude hostiteľom MS v ľadovom hokeji v roku 2014.

"Bielorusko je poslednou diktatúrou a jedinou krajinou v Európe, ktorá ukladá a vykonáva trest smrti. Súdne procesy sú ľubovoľné, mučenie vo väzniciach nie je nezvyčajné a chýba dodržiavanie všetkých základných ľudských práv," pripomenul v tejto súvislosti švédsky liberálny europoslanec Olle Schmidt.

Schmidt dodal, že EÚ by nemala dovoliť poslednému európskemu diktátorovi hostiť medzinárodnú športovú udalosť, ktorá prepožičia legitimitu a prestíž jeho nedemokratickému režimu.

Dánsky liberálny poslanec Morten Lokkegaard, podpredseda Výboru EP pre kultúru upozornil, že športový svet má ešte pred sebou dlhú cestu, kým sa podarí zabrániť prideľovaniu prestížnych športových akcií do krajín, kde sú porušované ľudské práva.

"Naliehavo žiadame Medzinárodnú hokejovú asociáciu, ktorá bude mať svoj polročný kongres na budúci týždeň v Portugalsku, aby otvorene a transparentne uviedol motiváciu pre výber Bieloruska ako hostiteľa majstrovstiev sveta a aby revidoval svoje rozhodnutie," uviedol Lokkegaard v správe, ktorú ALDE dnes predstavila pre médiá.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) žab