Európski ľudovci vyjadrili pred francúzskymi voľbami podporu Sarkozymu

Brusel 3. mája (TASR) – Predseda Európskej ľudovej strany (EĽS) Wilfried Martens vyjadril dnes podporu tejto celoeurópskej politickej skupiny pre Nicolasa Sarkozyho, ktorý sa v nedeľu 6. mája stretne v súboji o prezidentské kreslo so socialistickým kandidátom Francoisom Hollandeom.

"Prezident Sarkozy dokázal počas výkonu svojho päťročného prezidentského mandátu kvality opravdivého štátnika. Jeho osobné vlastnosti, energia a schopnosť spájať ľudí mu umožnili, aby viedol Francúzsko – a aj Európu počas francúzskeho predsedníctva v EÚ – cez najväčšie krízy od druhej svetovej vojny," uviedol Martens v stanovisku pre médiá.

Podľa EĽS musel Sarkozy ako prezident čeliť nielen ekonomickej a finančnej kríze doma a v Európe, ale aj medzinárodným krízam, napr. v Gruzínsku či v Líbyi.

Martens zároveň upozornil na podľa neho veľký názorový rozdiel medzi Sarkozym a Hollandeom, ktorý sa naplno prejavil počas stredajšej predvolebnej televíznej debaty. Tento slovný súboj podľa predsedu EĽS ukázal na jednej strane víziu socialistického kandidáta, ktorá v ekonomicko-finančnej oblasti vôbec nie je pripravená na súčasný vývoj vo svete a na strane druhej na Sarkozyho reformné projekty postavené na zodpovednosti a záväzkoch.

"Som zaskočený, že kandidát socialistov sa nechce poučiť z krízy, ktorú prežíva svet. Jeho ľahostajný prístup a sľubované finančné zvraty sa nemôžu skončiť ináč ako zvyšovaním daní," upozornil Martens.

Súčasne konštatoval, že jediným možným východiskom z krízy je boj proti schodkom verejného rozpočtu, čiže politika, ktorú presadzuje Sarkozy. To podľa Martensa pomôže nielen Francúzsku ale aj celej Európe nájsť cestu k opätovnému oživeniu ekonomiky.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc