Európski odborári chystajú spoločný protestný deň proti politike úspor

Brusel 5. novembra (TASR) – Európska odborárska konfederácia (CES) vyzýva na zorganizovanie Európskeho akčného dňa, ktorý by sa mal konať na budúci týždeň 14. novembra, uviedla dnes tlačová agentúra Belga. Štrajky a protestné pochody proti politike úsporných opatrení sú nahlásené už v piatich štátoch EÚ – Belgicku, Grécku, Portugalsku, Španielsku a Taliansku.

Európske odborárske hnutie sa mobilizuje v snahe poukázať na pretrvávajúce problémy so zamestnanosťou v Európe a vyjadriť svoj nesúhlas proti politike úsporných opatrení.

Jednou z foriem odborárskych protestov má byť obmedzená železničná doprava, pričom v Portugalsku, Španielsku a Taliansku sa odbory pripravujú na štrajky. V Grécku sa dvojdňový generálny štrajk (6.-7.11.) koná už tento týždeň, avšak môže pokračovať aj na budúci týždeň, v závislosti od odporúčaní misie takzvanej Trojky o ďalšom prehlbovaní úsporných opatrení. Správa expertov Európskej komisie, Európskej centrálnej banky a Medzinárodného menového fondu sa očakáva v najbližších dňoch.

CES priznala, že je ťažké koordinovať akčný protestný deň na celoeurópskej úrovni, keďže národné odborové centrály majú vlastný program štrajkov a protestných akcií. Podľa doterajších informácií z prostredia CES, akčný deň vyhlásený na 14. novembra bude mať rôzne podoby – od generálnych štrajkov (Taliansko, Grécko), prerušenie vlakovej dopravy (Belgicko), protestných zhromaždení a pochodov (Francúzsko, Slovinsko) a pochodov na vyjadrenie solidarity so zamestnancami, ktorým hrozí masové prepúšťanie (Belgicko, Česká republika a Holandsko). Odborárske aktivity, zatiaľ neurčeného druhu, sú plánované aj v Nemecku.

V Bruseli je v tento deň naplánovaná protestná akcia pred budovou Európskej komisie (EK).

Podľa agentúry Belga by to bol prvý prípad, keď sa viacero členských krajín podujalo zorganizovať protestné akcie na rovnakú tému a tou sú úsporné opatrenia v Európe. Tie podľa vyjadrenia odborárskych centrál vedú iba k ekonomickej stagnácii a recesii.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh