Európski právnici zverejnili manifest proti politike úsporných opatrení

Brusel 13. marca (TASR) – Vyše 400 právnikov so špecializáciou na pracovné právo z viacerých členských štátov EÚ zverejnilo dnes protestný európsky manifest proti politike úsporných opatrení, ktorú presadzujú lídri EÚ. Politika úspor podľa autorov dokumentu vedie k ohrozeniu sociálnej situácie zamestnancov.

Manifest právnikov zverejnili deň pred konaním summitom EÚ v Bruseli, ktorý je zameraný najmä na hospodársky rast a tvorbu nových pracovných miest.

V dnes zverejnenom manifeste sa uvádza, že úsporné opatrenia vedú k znižovaniu sociálnej ochrany zamestnancov a rastu chudoby. Autori manifestu kritizujú takzvanú Trojku (expertov z Európskej komisie, Európskej centrálnej banky a Medzinárodného menového fondu) za nanútené praktiky voči štátom, ktoré deformujú pracovný trh.

"Európsky manifest pre rešpektovanie a promovanie základných sociálnych práv odsudzuje Trojku, ktorá výmenou za programy finančnej pomoci núti niektoré členské štáty k zásadnému a niekedy aj radikálnemu rozbíjaniu ich pracovného trhu a systému sociálnej ochrany," uvádza sa v tomto dokumente.

Právnici podpísaní pod manifestom tvrdia, že finančná a ekonomická kríza v mnohých krajinách únie vystavuje zamestnancov a ich zamestnanecké práva nečakaným tlakom.

Okrem toho, ako sa uvádza v manifeste, radikálne úsporné opatrenia vedú k odmietaniu európskej myšlienky a európskych hodnôt a nárastu xenofóbie, čo v konečnom dôsledku ohrozuje mierové usporiadanie v Európe.

"Mnohí pracujúci v Európe sú dnes na hranici chudoby," uviedla pri príležitosti zverejnenia manifestu Isabelle Schoemannová z Európskeho inštitútu pre odbory (ETUI). Pre médiá povedala, že cieľom predstaveného dokumentu je prinútiť európske inštitúcie a štátnikov, aby rešpektovali základné sociálne práva zamestnancov, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou hodnotového systému EÚ.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh