Európski socialisti otvorili nominácie na volebného lídra pre eurovoľby

Brusel 1. októbra (TASR) – Strana európskych socialistov (PES), druhé najväčšie paneurópske politické hnutie, dnes oznámila, že otvára nominácie na kandidáta socialistov, ktorý toto zoskupenie povedie do volieb do Európskeho parlamentu (EP). Tie sa budú konať koncom mája budúceho roku.

Nominačné obdobie bude otvorené až do 31. októbra a právo na nominácie majú všetky politické strany združené v PES. Koncom októbra sa uskutoční konferencia vedúcich predstaviteľov tejto skupiny, 6. novembra predsedníctvo PES skontroluje, či sú splnené všetky kritériá a oficiálne vyhlási zoznam kandidátov na volebného lídra. V období december až január prebehnú vnútorné výberové konania v rámci každej členskej organizácie na zostavenie kandidátky poslancov do EP a počas februárového volebného kongresu PES prijme politický manifest, oficiálne odštartuje volebnú kampaň a hlasovaním určí volebného lídra európskych socialistov.

Osoba zvolená ako "spoločný kandidát" by mala byť predložená ako kandidát PES na post predsedu Európskej komisie (EK).

"PES prerokovala, skoncipovala a zrealizovala proces, ktorý je demokraticky otvorený a politicky dôveryhodný," uviedol predseda PES Sergej Stanišev v správe pre médiá. Ako dodal, zmyslom tohto procesu je združiť všetky pokrokové sily európskych socialistov pre voľby do europarlamentu.

Každý kandidát na volebného lídra musí mať podporu 15 percent plnohodnotných členských organizácií. V praxi to znamená, že pre dosiahnutie tejto podpory každý kandidát potrebuje podpisy od najmenej šiestich strán alebo organizácií – od jednej, ktorá ho nominuje na volebného lídra a od ďalších piatich, ktoré vyjadria podporu tejto nominácii.

PES združuje 32 socialistických, sociálnodemokratických, labouristických a pokrokových strán v členských štátoch EÚ a v Nórsku. Po európskych voľbách v roku 2009 je skupina socialistov a demokratov (S&D) druhou najsilnejšou frakciou v Európskom parlamente. Európski socialisti dúfajú, že v májových europarlamentných voľbách sa im podarí zvíťaziť a určiť svojho kandidáta na šéfa exekutívy EÚ.

Podľa kuloárnych informácií z prostredia poslancov S&D, najväčšie šance stať sa spoločným lídrom socialistov v eurovoľbách a následne aj novým predsedom Európskej komisie, má nemecký politik a súčasný predseda EP Martin Schulz.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl