Európsky parlament chce zakázať účasť osôb usvedčených zo zločinu na tendroch

Brusel 7. mája (TASR) – Každý občan Európskej únie usvedčený zo závažného zločinu alebo korupcie by mal mať zákaz zúčastniť sa verejných tendrov alebo uchádzať sa o miesto poslanca vo voľbách do verejnoprávnych inštitúcií na obdobie najmenej piatich rokov. Tak znie návrh dnešnej rezolúcie Špeciálneho výboru pre organizovaný zločin v rámci Európskeho parlamentu (EP).

V návrhu správy, ktorú pripravil taliansky europoslanec z tábora Európskej ľudovej strany Salvatore Iacolino, sa tiež uvádza, že členstvo v mafistických skupinách by malo byť považované za zločin vo všetkých členských štátoch EÚ a mala by platiť celoeurópska legislatíva ohľadom nakladania zhabaného majetku z nelegálnej činnosti, ktorý by mal byť následne použitý v prospech sociálnych programov.

Podľa odhadov Európskej komisie celosvetové príjmy z kriminálnych aktivít predstavujú 3,6 percenta globálneho HDP. Na pôde EÚ iba korupcia ukracuje HDP únie o celé jedno percento.

Na zefektívnenie boja proti mafii a účinnejšej ochrany finančných záujmov únie pred korupciou a praním špinavých peňazí, by bolo potrebné zintenzívniť cezhraničnú justičnú a policajnú spoluprácu tak medzi členskými krajinami EÚ ako aj s tretími krajinami, upozornil Iacolino vo svojej správe.

Návrh parlamentnej rezolúcie zdôrazňuje, že osoby usvedčené zo zločinov proti spoločnosti ako obchodovanie s bielym mäsom a vynútená detská práca, korupcia a pranie špinavých peňazí, by v priebehu piatich rokov od spáchania zločinu mali mať zakázanú účasť na akomkoľvek tendri v rámci EÚ a okrem toho by nesmeli by ani kandidovať vo voľbách do verejnoprávnych inštitúcií, vrátane volieb do europarlamentu.

Z hľadiska návrhu na použitie zhabaného majetku pochádzajúceho z trestnej činnosti europoslanci zdôraznili, že by išlo napríklad o autá, budovy a iné cennosti. Tie by následne mohli byť použité v prospech rôznych spoločenských projektov.

O správe europoslanca Iacolina by mali poslanci EP hlasovať počas júnového plenárneho zasadnutia v Štrasburgu.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh