Európsky parlament odhlasoval bezvízový režim pre občanov Moldavska

Brusel 27. februára (TASR) – Európsky parlament schválil dnes bezvízový režim pre občanov Moldavska.

Parlament na svojom zasadnutí v Štrasburgu odhlasoval bezvízový režim pre občanov Moldavska vlastniacich biometrické pasy pri ceste do 26 krajín EÚ, teda do tzv. Schengenskej zóny. V skutočnosti budú môcť Moldavčania využiť zrušenie vízovej povinnosti na ceste do EÚ až keď opatrenie schváli Európska rada, teda summit hláv štátov a predsedov vlád jednotlivých členských krajín EÚ. Podľa spravodajkyne výboru EP pre občianske práva, spravodlivosť a vnútro Tanji Fajonovej, na ktorú sa odvolala moldavská tlačová agentúra Infotag, by bezvízový styk medzi Moldavskom a EÚ mal podľa predpokladu vstúpiť do platnosti od 1. júla.

Moldavský prezident Iurie Leanca podľa agentúry AP označil hlasovanie Európskeho parlamentu za vyjadrenie dôvery v schopnosti jeho krajiny pokračovať v rýchlom prijímaní krokov na ceste k európskej integrácii.

EÚ by mala v priebehu tohto roka podpísať s Moldavskom asociačnú dohodu a dohodu o voľnom obchode.

Dnešné hlasovanie europarlamentu je významnou podporou pre proeurópsku vládu v Moldavsku, ktorá v ostatných mesiacoch čelila referendu o nezávislosti autonómneho proruského regiónu Gagauzsko. Proeurópske smerovanie Moldavska potvrdia najmä parlamentné voľby, ktoré sa musia uskutočniť do konca tohto roka a v ktorých je favoritom vládnuca Koalícia za proeurópsku vládu.

2 20 cve žab