Európsky parlament odobril liberalizáciu vízového režimu pre Moldavsko

Brusel 12. februára (TASR) – Výbor Európskeho parlamentu (EP) pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) dnes v Bruseli prijal správu o liberalizácii vízového režimu pre občanov biometrických cestovných pasov z Moldavska.

Proti správe slovinskej europoslankyne Tanji Falonovej zo skupiny socialistov a demokratov (S&D) zameranej na liberalizáciu víz pre občanov Moldavska hlasovali iba dvaja členovia výboru LIBE, pričom 45 poslancov ju podporilo.

Postoj výboru LIBE je plne v súlade s odporúčaniami Európskej komisie z novembra 2013.

Spravodajca Európskej ľudovej strany (EĽS) pre túto správu, rumunský poslanec Marian-Jean Marinescu zdôraznil, že hlasovanie vo výbore LIBE je uznaním doterajšieho proeurópskeho úsilia Moldavska.

"Je to uznaním úsilia Moldavskej republiky, pre tých, ktorí boli vo vláde v posledných piatich rokoch, pre všetkých ľudí z proeurópskej koalície," vyhlásil Marinescu. A dodal, že všetci, ktorí presadzovali proeurópske smerovanie krajiny, museli odolávať veľkým tlakom.

Dôkazom toho, že Brusel oceňuje snahy Moldavska a že stojí na strane Kišiňova v snahe odolávať tlakom "z inej strany," je podľa rumunského poslanca skutočnosť, že EÚ už pristúpila k liberalizácii dovozu moldavských vín do únie, oznámila doplnenie finančných prostriedkov v rámci rokovaní o asociačnej dohode a urýchlila technické postupy pre čo najrýchlejší podpis asociačnej dohody a dohody o voľnom obchode.

Podľa poslancov EP, so zreteľom na čas potrebný pre dokončenie všetkých technických postupov, občania Moldavska s biometrickým pasom by mohli vycestovať bez víz do krajín EÚ najneskôr do konca mája tohto roku.

V praxi to znamená, že počas obdobia 90 dní po príchode na územie EÚ, Moldavčania nebudú musieť dokazovať, či pracujú, kde bývajú, či majú zabezpečený príjem a podobne.

Výbor LIBE dal dnes zelenú pre odstránenie vízovej povinnosti pri krátkodobých pobytoch v EÚ aj pre občanov Kolumbie a Peru.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) žab