Európsky parlament ponúkne Ukrajincom jednoduchší postup na získanie víza

Štrasburg/Brusel 26. februára (TASR) – Poslanci Európskeho parlamentu naprieč celým politickým spektrom si želajú, aby Európska únia ponúkla Ukrajincom zjednodušený postup pri získaní víz. Opatrenie by bolo súčasťou snahy povzbudiť túto krajinu, zmietajúcu sa v politickej a ekonomickej kríze. Informovala o tom dnes tlačová agentúra DPA.

Niekoľko europoslancov na dnešnom zasadnutí EP vo francúzskom Štrasburgu tiež vyzvalo Európsku úniu, aby urýchlene poskytla finančnú pomoc krajine, ktorá sa nachádza vo finančnej tiesni – napríklad tak, že pomôže zorganizovať medzinárodnú darcovskú konferenciu pre Ukrajinu.

"Musíme toho urobiť veľa, aby sme zabránili Ukrajine znovu skĺznuť do odvetných akcií namiesto spravodlivosti či siahnuť po odplate namiesto nového začiatku," vyhlásila šéfka Zelených, nemecká poslankyňa Rebecca Harmsová na plenárnom zasadnutí EP. "Ďalšiu šancu nedostaneme," dodala.

Darcovská konferencia je jednou z viacerých zvažovaných možností pomoci, avšak rozhodnutie ešte nepadlo, uviedol hovorca Európskej komisie Olivier Bailly.

Na zasadnutí EP vystúpil aj komisár EÚ pre rozšírenie a susedskú politiku Štefan Füle. Povedal, že Rusko by malo hrať "konštruktívnu" úlohu a pridať sa k medzinárodnému úsiliu postaviť Ukrajinu znovu na nohy.

"Ukrajina potrebuje Rusko a Rusko potrebuje Ukrajinu," vyhlásil Füle. "Rusko môže iba získať z úspechu Ukrajiny – ale riskuje ťažké straty, ak Ukrajina skrachuje," dodal.

Nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová sa dnes v Bruseli vyjadrila v duchu Füleho výrokov. Na okraj stretnutia ministrov obrany NATO povedala, že "bez Ruska neexistuje na Ukrajine žiadne riešenie".

3 jam gon