Európsky parlament schválil dohodu s Pakistanom o repatriácii migrantov

Štrasburg 21. septembra (TASR) – Európsky parlament (EP) dnes schválil dohodu, ktorá umožní vládam krajín Európskej únie vracať do Pakistanu ilegálnych prisťahovalcov, zadržaných na ich území.    Dohoda sa vzťahuje na odmietnutých žiadateľov o azyl aj občanov tretích krajín, ktorí vstúpili do EÚ ilegálne cez Pakistan, vrátane tých, ktorí prichádzajú z vojnou zničeného Afganistanu.

EP dnes dohodu schválil napriek obavám ľavicových poslancov z porušovania ľudských práv 382 hlasmi proti 250, pričom 23 poslanci sa hlasovania zdržali.

"Nemôžeme vyzývať na rešpektovanie ľudských práv vo svete a hneď nato sa z bezpečnostných príčin chovať úplne opačne," protestovala talianska liberálna poslankyňa Sonia Alfanová.    Niekoľko jej kolegov z radov socialistov, zelených a ultraľavice ju podporilo a počas rozpravy v pondelok zdôraznili, že Pakistan nepodpísal ženevskú konvenciu o utečencoch zabraňujúcu vládam deportovať ľudí, ktorým hrozí mučenie.

Eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová však zdôraznila, že štáty EÚ budú bez ohľadu na pakistanské orgány viazané medzinárodným právom vrátane uvedenej konvencie.

Poslanci ľavého stredu tiež argumentovali, že by bolo nešťastné začať deportovať ľudí do Pakistanu, pokým sa táto krajina nespamätá z augustových zničujúcich záplav.

3 žab hy