Európsky parlament vylúčil britského europoslanca pre nacistické heslá zo sály

Štrasburg 24. novembra (TASR) – Britského europoslanca, ktorý dnes na pôde Európskeho parlamentu v Štrasburgu komentoval prebiehajúcu rozpravu nacistickými heslami, vykázali zo sály.

"Jeden národ, jeden štát, jeden führer," komentoval Godfrey Bloom plány na širšiu ekonomickú koordináciu Európskej únie, ktorými sa EP zaoberá za účasti predstaviteľov exekutívy EÚ, stáleho predsedu Európskej rady Hermana Van Rompuya a predsedu Európskej komisie Josého Manuela Barrosa.

Europoslanec z britskej Nezávislej strany (UKIP), ktorá chce, aby Británia vystúpila z Európskej únie, tak reagoval na výzvy predsedu Socialistickej skupiny v EP Martina Schulza, že by krajiny eurozóny mali za súčasných problémov v Írsku aj inde držať viac pri sebe.     Bloomove slová vyvolali očakávaný rozruch. "To je priveľa," reagoval francúzsky europoslanec Joseph Daul, ktorý vedie poslanecký klub Európskej ľudovej strany.

Britský europoslanec sa však odmietol ospravedlniť a ešte si prisadil, keď nazval Schulza "nedemokratickým fašistom".

Predseda EP Jerzy Buzek nato vykázal Blooma z rokovacej sály. "Nikdy nemôžeme súhlasiť s tým, aby členovia Európskeho parlamentu urážali svojich kolegov spôsobom, ktorý pripomína najhoršie hodiny našich dejín," zdôraznil Daul v spoločnom vyhlásení s lídrami politických skupín v EP – liberálov, zelených, zjednotenej ľavice a umierneného pravého krídla. Šestica politikov – Daul, Guy Verhofstadt, Rebecca Harmsová, Daniel Cohn-Bendit, Lothar Bisky a Michal Kaminski vyzvali Buzeka, aby na Blooma uvalil "prísne sankcie".

Dnešný incident pripomenul ďalšiu nacizmom inšpirovanú nadávku, ktorá zaznela v EP a týkala sa Schulza. V roku 2003 počas rozpravy o nadchádzajúcom talianskom predsedníctve EÚ premiér Silvio Berlusconi nazval nemeckého politika "kápo". Týmto termínom väzni v koncentračných táboroch označovali svojich strážcov, ktorí slúžili nacistom.    Na rozdiel od Blooma vtedy Berlusconiho z rokovacej sály nevyhodili, pretože to parlamentné pravidlá neumožňovali.

Zdroj: DPA

3 žab juh