Európsky parlament žiada vyšetrenie útoku na humanitárny konvoj v Izraeli

Štrasburg 17. júna (TASR) – Poslanci Európskeho parlamentu prijali dnes uznesenie, v ktorom požadujú medzinárodné vyšetrovanie útoku proti humanitárnemu konvoju smerujúcemu do Gazy, otvorenie všetkých hraničných priechodov s pásmom Gazy a okamžité ukončenie blokády zo strany Izraela.

Poslanci obhajujú tiež zmenu politiky EÚ voči Blízkemu východu zameranú na zaujatie rozhodujúceho a koherentného prístupu.

Uznesenie uvádza, že Izrael musí okamžite ukončiť blokádu Gazy, ktorá vyústila do humanitárnej katastrofy, paralyzovala rekonštrukciu a hospodárstvo celého pásma a zvýšila radikalizáciu. Zároveň požiadali vysokú predstaviteľkou EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonovú, aby predložila plán EÚ blízkovýchodnému kvartetu, s cieľom prispieť k ukončeniu blokády.

V odpovedi na bezpečnostné obavy Izraela navrhujú poslanci zabezpečenie medzinárodného monitorovania na hraničných priechodoch, vrátane opätovnej aktivizácie hraničnej misie EÚ. Od Hamasu požaduje EP okamžité zastavenie útokov voči Izraelu.

Poslanci tiež žiadajú prepustenie seržanta Gilada Šalita, ktorého unieslo hnutie Hamas z izraelského územia v júni 2006 a ktorý je odvtedy zadržiavaný v Gaze bez možnosti akéhokoľvek styku s vonkajším svetom.

Asociačná rada EÚ-Izrael a Spoločný výbor EÚ-Palestínska samospráva by sa podľa europoslancov mali zísť a prediskutovať súčasnú krízu v tejto oblasti.

Aj napriek tomu, že nedávne udalosti poškodili vzťahy medzi Tureckom a Izraelom, EP nabáda tureckú vládu, aby zamerala diplomatické a politické úsilie na zmiernenie vážnej situácie palestínskeho ľudu a prispela tak k mierovému procesu na Blízkom východe.

Uznesenie bolo prijaté pomerom hlasov 470:56:56.

TASR o tom dnes informovala tlačová atašé EP Zuzana Repková.

bar