Europoslanci sa postavili za Tymošenkovú

Zdroj: European Council

Ak Ukrajina nezabezpečí riadny odvolací proces s Júliou Tymošenkovou, ohrozí to jej vyhliadky na uzavretie a ratifikáciu asociačnej dohody s EÚ. Uvádza sa to v uznesení, ktoré 27. októbra ohlasovali naprieč politickými skupinami poslanci Európskeho parlamentu.

Kyjevský súd odsúdil Tymošenkovú 11. októbra na sedem rokov väzby za zneužívanie svojho postavenie premiérky pri rokovaniach o dodávkach plynu s Ruskom v roku 2009. Rozsudok znamená, že Tymošenková nebude môcť kandidovať v budúcoročných parlamentných voľbách.

V stanovisku, ktoré vyšlo po vynesení rozsudku, EÚ označuje rozhodnutie súdu za politicky motivované a varuje Ukrajinu pred negatívnymi dôsledkami, predovšetkým pre proces prijímania asociačnej dohody s Európskou úniou.

Po niekoľkých dňoch diskrétnych rokovaní medzi Bruselom a Kyjevom sa EÚ rozhodla odložiť  plánovanú návšteva ukrajinského prezidenta Viktora Janukoviča, ktorá sa mala uskutočniť 20. októbra, až kým nebudú podmienky „viac smerovať k pokroku“ v bilaterálnych vzťahoch.

Návšteva mala pomôcť posunúť uzavretie asociačnej dohody a dohody o voľnom obchode (DCVFTA) s EÚ k finále do konca tohto roka.

Uznesenie Európskeho parlamentu vyzýva Ukrajinu, aby zabezpečila, že súdne konania o Tymošenkovej odvolaní, alebo aj iné súdne procesy s bývalými členmi vlády, budú férové, transparentné a nestranné. Europoslanci si myslia, že Tymošenková by mala mať možnosť zapojiť sa do politického procesu na Ukrajine v súčasnosti ako aj v budúcich voľbách.

Dvere stále otvorené?

Europoslanci zároveň nevylučujú možnosť, že sa obchodná a asociačná dohoda do konca roka uzavrie. V prípade, že ukrajinské orgány prídu s konkrétnym plánom ako vyriešiť „neakceptovateľnú situáciu“ okolo Tymošenskovej a v závislosti od implementácie takéhoto plánu, považujú europoslanci finalizáciu zmluvných vzťahov za možnú.

Podľa uznesenia by mohlo odloženie Janukovičovej návštevy pomôcť dosiahnuť pokrok v technických a politických otázkach. Vyzývajú Radu a Komisiu, aby stretnutie preložila na iný dátum tak, aby sa konalo ešte pred decembrovým summitom EÚ-Ukrajina.

Od Európskej komisie poslanci žiadajú, aby pomohla Ukrajine s reformou súdnictva predovšetkým lepším využitím programu EÚ na budovanie administratívnych kapacít. Mala by tiež zvážiť založenie poradnej skupiny, ktorá by krajine pomohla dostať sa do súladu s európskou legislatívou, hlavne v oblasti justície.

Brusel má obavy z plánov Kyjeva prijať nový volebný zákon, tesne pred ďalšími legislatívnymi voľbami. Apely, aby počkala na hodnotenie Benátskej komisie, poradného orgánu Rady Európy,  ktorá legislatívu posudzuje, sa nestretli so žiadnou odozvou.