Euroskeptická skupina EFDD v EP bude obnovená

Štrasburg 21. októbra (TASR) – Vedenie Európskeho parlamentu (EP) vyšlo v ústrety žiadosti euroskeptickej frakcie Európa slobody a priamej demokracie (EFDD), ktorá zanikla pred piatimi dňami, o jej obnovenie. Skupina 48 europoslancov pod vedením britského politika Nigela Faragea tak začne opäť fungovať dnes poobede.

K rozpusteniu EFDD došlo po tom, ako jej rady minulý týždeň opustila Iveta Grigulová z Lotyšska. Jej odchodom skupina nespĺňala podmienku o zastúpení poslancov z najmenej siedmich členských štátov EÚ. Ďalšou podmienkou je, že samostatná frakcia musí mať najmenej 25 členov.

K náprave situácie došlo v pondelok, keď o vstup do EFDD požiadal poľský „nezaradený“ poslanec Robert Jaroslaw Iwaszkiewicz z Kongresu novej pravice (KNP). Iwaszkiewicz sa podľa vlastných slov rozhodol pomôcť pri zachovaní jedinej frakcie euroskeptikov v EP.

Farage následne v súlade s pravidlami EP rozbehol procedúru vytvorenia novej frakcie, čo znamená predloženie podpisov všetkých jej členov a štatútu politickej skupiny.

Skutočnosť, že sa EFDD podarilo v tak krátkom čase splniť všetky potrebné procedúry, znamená, že skupina má opäť nárok na financovanie z rozpočtu EP. Farage ako jej predseda už v stredu, počas hlasovania o dôvere novej Európskej komisii, bude môcť využiť pridelený čas na vystúpenie v pléne EP. Britský poslanec a líder Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) naplno využíva dostupný čas na kritické vyhlásenia na adresu EÚ.

Polovicu z frakcie EFDD tvoria poslanci UKIP, ktorá chce, aby Veľká Británia opustila EÚ. Ďalších 17 poslancov je z talianskeho Hnutia piatich hviezd (M5S). Zastúpenie majú ešte europoslanci z ČR, Litvy, Francúzska a Švédska, Lotyšsko bolo nahradené Poľskom.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) hy