Euroskupina dnes vďačne udeľovala tranže finančnej pomoci

Brusel 13. mája (TASR) – Ministri financií eurozóny (Euroskupina) na dnešnom rokovaní v Bruseli schválili uvoľnenie ďalších miliárd pre Grécko, rozhodli o poskytnutí prvej tranže finančnej pomoci pre Cyprus a skonštatovali, že Portugalsko spĺňa podmienky pre zaslanie ďalšej tranže v rámci programu finančnej záchrany.

Predseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem po skončení rokovaní ministrov oznámil, že Grécku boli schválené dve tranže finančnej pomoci v celkovej výške 7,5 miliardy eur. Prvá tranža v hodnote 4,2 miliárd eur odíde do Atén v najbližších dňoch prostredníctvom Európskeho mechanizmu pre stabilitu, kým zvyšná suma (3,3 mld. eur) je naplánovaná na jún, ak Grécko bude pokračovať v plnení daných záväzkov v rámci programu ekonomickej obnovy.

"Grécko pokročilo na ceste implementácie očakávaných fiškálnych a štrukturálnych reforiem," uvádza sa v dokumente Euroskupiny. Ministri ocenili nielen pokračujúcu snahu gréckych úradov pokračovať v ceste ekonomickej obnovy, ale aj úsilie a obetavosť gréckeho ľudu, ktorý tieto reformy znáša.

Euroskupina rozhodla aj o uvoľnení prvej tranže pre Cyprus. Položka dve miliardy eur je prvou čiastkou z celkovej trojmiliardovej sumy, ktorú 8. mája na pomoc Cypru schválil Riadiaci výbor Európskeho mechanizmu pre stabilitu. Druhá, jednomiliardová tranža, by mala na účet cyperskej vlády prísť do konca júna.

Euroskupina na svojom marcovom zasadnutí schválila záchranný finančný balík pre Cyprus vo výške 10 miliárd eur, splatný v najbližších troch rokoch.

V prípade Portugalska ministri financií eurozóny sa zhodli v názore, že krajiny spĺňa podmienky pre uvoľnenie ďalšej tranže vo výške 2,1 miliárd eur. Rozhodnutie ministrov ešte musí byť odobrené národnými parlamentmi členských krajín eurozóny, pripomenul Dijsselbloem.

Predseda Euroskupiny sa dnes separátne stretol so slovinským ministrom financií Urom Čuferom. Pre médiá skonštatoval, že Slovinsko potrebuje prijať rozhodné a rýchle opatrenia pre vyriešenie makroekonomickej nerovnováhy, pričom hlavnou prioritou je obnova dôvery v domáci bankový sektor a jeho udržateľnosť.

Slovinský minister predstavil pred svojimi kolegami priority vlády v Ľubľane, ktorá sa snaží predísť tomu, aby sa Slovinsko stalo ďalšou krajinou odkázanou na finančnú záchranu.

Euroskupina sa bude prípadom Slovinska podrobnejšie zaoberať na svojom júnovom stretnutí. Zatiaľ sa očakáva výsledok hodnotenia Európskej komisie, ktorá do konca mája má zistiť skutočný stav reforiem a stabilizačného programu v Slovinsku.

Eurokomisár pre finančné záležitosti Olli Rehn v tejto súvislosti uviedol, že zatiaľ je priskoro uviesť, či plánované opatrenia slovinskej vlády budú dostatočné alebo nie.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)