Euroskupina je pripravená na videokonferenciu hneď po výsledku volieb v Grécku

Brusel 14. júna (TASR) – Ministri financií eurozóny (Euroskupina) sú ochotní zorganizovať videokonferenciu hneď po tom, keď budú známe výsledky nedeľňajších parlamentných volieb v Grécku, potvrdili dnes diplomatické zdroje blízke EÚ, ktoré si želali zostať v anonymite.

Videokonferencia by sa podľa týchto zdrojov mohla uskutočniť už v nedeľu večer (17.6.), avšak zatiaľ nič nebolo pevne dohodnuté, známa je len vôľa ministrov financií zúčastniť sa na takomto podujatí. Iniciatíva v tomto smere prislúcha predsedovi Euroskupiny a luxemburský premiér Jean-Claude Juncker zatiaľ na tieto informácie nereagoval.

Cieľom narýchlo zvolanej videokonferencie ministrov financií by bolo poradiť sa, ako postupovať ďalej, ak v Grécku zvíťazí s jasnou prevahou ľavicové zoskupenie Syriza, ktoré nie je naklonené reformám. Bez realizácie reforiem Grécko nebude dostávať finančnú pomoc v rámci záchranného balíčka a hrozí mu vystúpenie z eurozóny.

Ministri financií by sa prostredníctvom telekonferencie chceli zhodnúť na spoločnom mediálnom stanovisku, aby sa tak predišlo neželaným vyhláseniam, ako sa stávalo v minulosti.

Líder gréckeho radikálneho ľavicového zoskupenia Alexis Tsipras v stredu (13.6.) uviedol, že ak vyhrá nedeľňajšie voľby, určí desaťdňovú lehotu – do konania summitu EÚ 28. a 29. júna – na to, aby sa s lídrami EÚ dohodol na novom kole "tvrdých ale hodnotných rokovaní".

(spravodajca TASR Jaromír Novak) pop