Euroskupina rokuje o záchrane cyperských bánk, Dijsselbloem chce dohodu v marci

Brusel 4. marca (TASR) – Ministri financií eurozóny (Euroskupina) sa dnes na pravidelnom mesačnom stretnutí v Bruseli budú venovať aj otázke cyperského štátneho zadlženia. Nový predseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem krátko pred začatím rokovaní ministrov vyjadril nádej, že sa eurozóne podarí dohodnúť sa s Cyprom na poskytnutí finančnej pomoci už v priebehu tohto mesiaca.

"Pravdepodobne sa nám podarí dosiahnuť dohodu už v marci. To je teraz naším cieľom," uviedol Dijsselbloem po príchode do Bruselu.

Predseda Euroskupiny spresnil, že pôjde o takú dohodu, ktorá povedie k stabilizácii bankového sektora nielen na Cypre, ale aj v celej eurozóne.

Cyprus vlani v júni naznačil, že požiada o balík finančnej záchrany pre svoj podkapitalizovaný bankový sektor, ktorý utrpel značné straty vďaka úzkemu prepojeniu s gréckymi bankami. Výška požadovanej finančnej pomoci sa postupne menila a podľa najnovších odhadov potrebuje tento ostrovný štát okolo 17,5 miliardy eur na záchranu svojich bánk a na oživenie ekonomiky.

Poskytnutie pomoci sa vlečie už viac mesiacov, pričom na Cyprus sa znáša kritika, že jeho vláda nie je schopná vyriešiť problém prania peňazí. Kritické v tomto smere je najmä Nemecko.

Poskytovatelia možného úveru, takzvaná Trojka, čiže EÚ, Medzinárodný menový fond (MMF) a Európska centrálna banka (ECB) taktiež naznačili, že sa budú usilovať o dohodu s cyperskou vládou do konca marca.

Ministri financií eurozóny sa dnes v Bruseli prvýkrát stretnú s ich novým cyperským kolegom Michaelom Sarrisom, ktorý sa tejto funkcie ujal po nedávnych prezidentských voľbách na ostrove, v rámci ktorých došlo k výmene moci. Jeho predchodca vo funkcii Vasos Shiarly minulý týždeň oznámil, že Cyprus má peniaze na financovanie chodu štátu iba do konca mája.

Nový cyperský prezident Nikos Anastasiades pred poslancami parlamentu uviedol, že sa bude snažiť uzavrieť dohodu o finančnej pomoci čo najskôr, avšak dodal, že neprijme žiaden odpis dlhu.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) pop