Eurostat: Angličtina je na školách v štátoch EÚ už takmer univerzálnym jazykom

Brusel 25. septembra (TASR) – Angličtina sa na školách v členských krajinách Európskej únie stala už takmer univerzálnym jazykom. Ako vyplýva z informácií, ktoré dnes pri príležitosti piatkového Európskeho dňa jazykov a jazykovej rozmanitosti s odvolaním sa na štatistický úrad Eurostat zverejnila agentúra APA, v neanglicky hovoriacich krajinách si v roku 2012 osvojovalo angličtinu 97 percent školákov vo veku 10-14 rokov, čo oproti roku 2005 predstavuje sedempercentný nárast.

Na Slovensku sa počet angličtinu sa učiacich školákov v období rokov 2005-2012 zvýšil zo 65 na 91 percent. Značný nárast zaznamenali aj v ďalších krajinách strednej a východnej Európy vrátane Maďarska a Bulharska, ktoré však napriek tomu zaostávajú.

Výučba angličtiny najviac pokrivkáva v Belgicku (45 percent) a Luxembursku (54 percent) – kde si školáci osvojujú predovšetkým jazyky druhej národnostnej časti obyvateľstva svojej krajiny -, ale aj v Maďarsku (63 percent). Pod hranicou 90 percent zostávajú okrem týchto štátov už iba v Bulharsku a Portugalsku (zhodne po 86 percent).

Mimochodom, počet školákov, ktorí sa v celej únii učili španielčinu, sa v rovnakom období takmer zdvojnásobil.

Napriek tomu zostáva druhým najčastejšie voleným cudzím jazykom v únii francúzština, ktorú si v období 2012-2015 osvojovalo 34 percent detí vo veku 10-14 rokov. Nasledujú nemčina (22 percent) a španielčina (12 percent). Podobne ako španielčina zaznamenali nárast aj francúzština a nemčina, aj keď miernejší.

„Baštami“ francúzštiny sú Cyprus (92 percent), Rumunsko (86 percent), Taliansko (70 percent) a Írsko (64 percent).

Španielčina je v popredí predovšetkým vo Švédsku (42 percent) a vo Francúzsku (36 percent).

Nemčinu študujú predovšetkým v Dánsku (74 percent), Poľsku (69 percent) a Holandsku (52 percent).

5 le dem