EUROSTAT: Maloobchodné tržby v eurozóne klesli v septembri viac, než sa čakalo

Brusel 6. novembra (TASR) – Deň pred zasadnutím Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB), na ktorom sa bude rozhodovať nastavení menovej politiky, sa množia doklady, že oživenie ekonomiky eurozóny je utlmené. Negatívny vplyv na ekonomiku má vysoká nezamestnanosť a ťažký prístup k úverom. Informovali o tom agentúry Reuters a AP a štatistický úrad Eurostat.

Maloobchodné tržby v eurozóne klesli v septembri viac, než sa očakávalo, a zložený index nákupných manažérov (PMI) pre súkromný sektor eurozóny v októbri klesol.

Maloobchodné tržby v eurozóne sa v septembri medzimesačne znížili o 0,6 % po 0,5-% náraste v auguste, uviedol európsky štatistický úrad Eurostat. Analytici, oslovení agentúrou Reuters, predpovedali pokles tržieb len o 0,4 %. V celej Európskej únii (EÚ) maloobchodné tržby klesli o 0,3 % po 0,2-% náraste v auguste.

V medziročnom porovnaní sa index maloobchodných tržieb v eurozóne zvýšil o 0,3 % a v EÚ o 0,8 %.

V septembri v porovnaní s augustom tržby z predaja potravín, nápojov a tabakových výrobkov klesli v eurozóne o 0,6 % a v celej únii o 0,5 %. V nepotravinovom sektore sa tržby znížili v eurozóne o 0,1 % a v EÚ vzrástli o 0,3 %.

Spomedzi členských štátov EÚ, pre ktoré má Eurostat k dispozícii údaje, maloobchodné tržby klesli v 13 štátoch, vzrástli v 7 a stagnovali vo Francúzsku a Lotyšsku. Najprudší medzimesačný pokles zaznamenalo v septembri Portugalsko (-6,2 %), nasledované Slovinskom (-4 %) a Španielskom (-2,5 %). Najviac sa tržby zvýšili v Luxembursku (+3,1 %) a Poľsku (+1,6 %). Na Slovensku maloobchodné tržby v septembri v porovnaní s augustom klesli o 0,4 %.

V medziročnom porovnaní tržby v kategórii potraviny, nápoje a tabakové výrobky v septembri v eurozóne klesli o 1,1 % a v EÚ o 0,9 %. V nepotravinovom sektore tržby vzrástli o 1,1 %, respektíve o 2,3 %.

Spomedzi členských štátov EÚ, pre ktoré má Eurostat k dispozícii údaje, maloobchodné tržby medziročne vzrástli v 15 štátoch a klesli v 7. Najprudšie sa zvýšili v Luxembursku (+19,9 %), Poľsku (+6,5 %) a Bulharsku (+6,2 %) a najviac klesli v Slovinsku (-6 %), Belgicku (-2,8 %) a Portugalsku (-2,2 %). Na Slovensku maloobchodné tržby medziročne v septembri klesli o 1 %.

1 2 12 lom pop