Maloobchodné tržby v eurozóne vzrástli v máji viac, než sa očakávalo

Brusel 3. júla (TASR) – Maloobchodné tržby v eurozóne sa zvýšili viac, než sa očakávalo. To je pozitívny signál, ktorý môže znamenať, že menová únia sa v 2. štvrťroku 2013 konečne dostala z recesie. Vo svojom odhade o tom informoval európsky štatistický úrad Eurostat.

Maloobchodné tržby v máji v porovnaní s aprílom v eurozóne vzrástli o 1 % a v Európskej únii (EÚ) o 1,2 %. Tempo rastu v eurozóne je dvojnásobné v porovnaní s prognózou trhu a prichádza po troch mesiacoch poklesu. Na porovnanie: v apríli sa maloobchodné tržby v eurozóne znížili o 0,2 % a v celej únii o 0,5 %.

V porovnaní s rovnakým obdobím vlani maloobchodné tržby v regióne používajúcom spoločnú menu v máji klesli o 0,1 % a v EÚ vzrástli o 0,5 %.

Maloobchodné tržby sú jedným z kľúčových indikátorov ekonomickej aktivity. Eurostat v auguste zverejní prvý odhad vývoja hrubého domáceho produktu (HDP) v eurozóne za 2. štvrťrok, ktorý ukáže, či región zostal siedmy kvartál po sebe v recesii.

V medzimesačnom porovnaní sa v máji zvýšili tržby z predaja potravín, nápojov a tabakových výrobkov v eurozóne o 0,9 % a v EÚ o 1,5 %. Sektor mimo potravín zaznamenal zvýšenie o 0,9 % respektíve 1 %.

Maloobchodné tržby sa v máji v porovnaní s aprílom zvýšili vo všetkých krajinách EÚ, za ktoré má Eurostat k dispozícii údaje, s výnimkou Rumunska (-3 %), Maďarska (-0,4 %) a Bulharska (-0,3 %). Najviac tržby vzrástli vo Fínsku (+3,6 %), Británii (+2,8 %), Lotyšsku (+2,6 %), Estónsku a Írsku (v oboch krajinách +2,4 %). Na Slovensku sa maloobchodné tržby zvýšili o 0,4 %.

V medzimesačnom porovnaní v máji klesli tržby z predaja potravín, nápojov a tabakových výrobkov v eurozóne o 1,5 % a v EÚ o 1,2 %. Sektor mimo potravín zaznamenal nárast o 0,8 % respektíve 1,8 %.

Najprudší medziročný pokles maloobchodných tržieb zaznamenalo Španielsko (-6,3 %) nasledované Rumunskom (-4,4 %) a Portugalskom (-3,6 %). Najviac sa zvýšili v Lotyšsku (+8,0 %), Litve (+5,8 %), Estónsku (+5,1 %) a Belgicku (+4,5 %). Na Slovensku maloobchodné tržby v porovnaní s rovnakým obdobím vlani vzrástli o 1,8 %.

Informovali o tom agentúra AP a Eurostat.

2 12 lom gl