Nezamestnanosť v eurozóne i celej EÚ v júni stagnovala

Brusel 30. júla (TASR) – Sezónne upravená miera nezamestnanosti v eurozóne v júni 2010 dosiahla 10 %, čo znamená, že voči májovej úrovni zostala nezmenená. V medziročnom porovnaní vzrástla o 0,5 percentuálneho bodu (p.b.). Ani úroveň nezamestnanosti v celej Európskej únii (EÚ) sa medzimesačne nehýbala, keď dosiahla znovu 9,6 %. Medziročne je to viac o 0,6 p.b., informoval dnes štatistický úrad Eurostat.

V júni bolo v eurozóne bez práce 15,771 milióna ľudí, v celej EÚ odhaduje štatistický úrad počet nezamestnaných na 23,062 milióna.

Najnižšiu nezamestnanosť v EÚ malo v júni Rakúsko (3,9 %), nasleduje Holandsko (4,4 %) a Luxembursko (5,4 %). Najvyššiu malo Španielsko (20 %), po ňom nasledovalo Slovensko (15 %), posledné namerané hodnoty v troch pobaltských krajinách za 1. štvrťrok 2010 by ich však radili pred Slovensko (Lotyšsko 20 %, Estónsko 19 %, Litva 17,3 %). Na Slovensku sa oproti máju nezamestnanosť zvýšila o 0,2 p.b., medziročne je to viac o 3,4 p.b. Dáta za uplynulý mesiac z Lotyšska, Litvy, Veľkej Británie, Rumunska, Švédska, Grécka a Estónska neboli Eurostatu dostupné.

V porovnaní s júnom 2009 zaznamenalo zvýšenie nezamestnanosti 22 členských krajín, jedna hodnota sa nezmenila a v štyroch prípadoch zistili štatistici pokles (pri nedostupných hodnotách sa porovnávali čísla za posledné zaznamenané obdobie).

(spravodajca TASR Silvester Balog) pop