EUROSTAT: Vývoz zachránil eurozónu v 1. štvrťroku pred recesiou

Brusel 6. júna (TASR) – Vysoký export zachránil eurozónu v 1. kvartáli pred upadnutím do recesie, keď vykompenzoval pokles investícií a zásob. Úniový štatistický úrad Eurostat dnes potvrdil stagnáciu hrubého domáceho produktu (HDP) eurozóny na medzikvartálnej báze.

Rovnako sa v prvých troch mesiacoch nezmenil HDP celej Európskej únie (EÚ). V poslednom kvartáli vlaňajška ekonomiky eurozóny aj celej únie klesli o 0,3 %.

Medziročne na sezónne upravenej báze HDP eurozóny klesol o 0,1 % a celej únie vzrástol o 0,1 %. Na porovnanie, v predchádzajúcom kvartáli eurozóna zaznamenala medziročný rast o 0,7 % a EÚ o 0,8 %.

V 1. štvrťroku spotreba domácností v eurozóne aj EÚ stagnovala (po +0,5 %, respektíve -0,2 % v predchádzajúcom kvartáli). Tvorba hrubého fixného kapitálu klesla v eurozóne o 1,4 % a v celej únii o 0,9 %. Vývoz sa zvýšil v eurozóne o 1 % a v EÚ o 0,6 % a dovoz v oboch regiónoch vzrástol o 0,1 %.

Na porovnanie, HDP Spojených štátov sa v 1. kvartáli zvýšil o 0,5 % po 0,7-% raste v poslednom kvartáli 2011 a japonský HDP vzrástol o 1 % po stagnácii na konci vlaňajška.

Keďže ekonomika eurozóny v poslednom štvrťroku 2011 klesla o 0,3 %, jej zníženie aj v 1. kvartáli 2012 by znamenalo, že región upadol do recesie. Podľa údajov Eurostatu však vidieť, že v recesii už sú, keďže zaznamenali dva a viac medzikvartálnych poklesov HDP za sebou, Španielsko, Holandsko, Portugalsko, Grécko, Taliansko a Cyprus.

Slovenská ekonomika je podľa údajov Eurostatu na tom relatívne dobre. V 1. štvrťroku medzikvartálne vzrástla o 0,7 % a medziročne o 3,2 %. Na medziročnej báze najrýchlejšie rástli pobaltské krajiny – Lotyšsko (+ 5,5 %), Litva (+ 4,4 %) a Estónsko (+ 4 %) -, za ktorými nasleduje Poľsko (+ 3,8 %).

Informovali o tom Reuters a Eurostat.

1 12 lom pop