Eurovoľby lámu rekordy

Zdroj: Európsky parlament

Do májových eurovolieb sa chce zapojiť rekordných 29 politických subjektov, vrátane veľkého počtu mimoparlamentných strán. Toľko ich podalo kandidačné listiny do stanoveného termínu 20. marca.

Politické subjekty museli okrem menného zoznamu zložiť volebnú kauciu 1659 eur. Ak nedostanú vo voľbách aspoň 3 % voličských hlasov, kaucia prepadne štátu.

Kandidátky teraz prekontroluje Ústredná volebná komisia. Ak strany splnili všetky zákonom dané podmienky, komisia kandidátky zaregistruje.

O priazeň voličov sa chcú uchádzať známe i menej známe strany. Kandidujú parlamentné subjekty Smer-SD, SDKÚ-DS, KDH, Most-Híd, SaS, a OĽaNO. Tiež hnutie NOVA spolu s KDS a OKS. Zo známejších strán, ktoré však nie sú v parlamente, majú záujem o miesto v Bruseli SMK, SNS aj KSS. Kandiduje tiež ĽSNS Mariána Kotlebu, Slovenská ľudová strana (SĽS), Európska demokratická strana (EDS).

Kandidačné listiny podali aj Strana demokratického Slovenska (SDS), Strana moderného Slovenska (SMS), Demokratická občianska strana (DOS), Kresťanská slovenská národná strana (KSNS), Maďarská kresťanskodemokratická aliancia, Magnificat Slovakia, Národ a Spravodlivosť – naša strana, Nový parlament, Právo a spravodlivosť, Priama demokracia spolu s Kresťanskou ľudovou stranou, Strana občianskej ľavice, Strana TIP, Strana zelených, Úsvit, VZDOR – strana práce, 7 Statočných regionálna strana Slovenska.

KDH doplnilo posledné miesto

Za europoslanca kandiduje v májových eurovoľbách aj zakladateľ Bubo Travel Agency Ľuboš Fellner. O priazeň voličov sa uchádza z posledného miesta kandidačnej listiny KDH. Nie je však kandidátom kresťanských demokratov, ale ešte nezaregistrovanej strany Alojza Hlinu Občania.

"Nie je náš člen, ani nemôže, ešte sme nevznikli. Ale je to človek, ktorý dokázal, že nemusí byť príživníkom na štátnom rozpočte a dokáže uspieť," povedal Hlina, ktorého ambíciou je dostať do politiky takýchto ľudí.

Slováci si svojich 13 europoslancov zvolia v sobotu 24. mája. Pôjde o historicky tretie eurovoľby na území SR. Voliť môžu občania, ktorí majú najmenej 18 rokov. V roku 2009, dosiahla volebná účasť na Slovensku 19,64 percenta, čo bolo najmenej v celej EÚ. Na voľbách sa zúčastnilo 16 politických strán, zvíťazil Smer-SD, ktorý má v EP päť poslancov z celkovo 13 slovenských.