EÚ:Slovinsko si opäť môže získať dôveru finančných trhov, ak urobí správne kroky

Brusel 9. novembra (TASR) – Slovinsko má stále šancu opätovne si získať dôveru finančných trhov, podmienkou ale je, aby zrealizovalo potrebné reformy. Uviedli to tento týždeň zdroje z Európskej únie, ktoré tak reagovali na špekulácie, či by Slovinsko nemalo požiadať o zahraničnú pomoc. Informovala o tom agentúra STA.

Ako spomínané zdroje z EÚ dodali, sú presvedčené, že proces obnovenia dôvery môže byť rýchly, ak si krajina splní svoje povinnosti v kľúčových oblastiach. V súčasnosti podľa nich Brusel najviac znepokojuje rýchlosť privatizácie.

Tieto informácie prichádzajú v čase, keď sa stále viac špekuluje o tom, či Ľubľana požiada zahraničie o finančnú pomoc na ozdravenie bankového sektora a či takáto pomoc by bola lepším riešením než získanie potrebných financií vlastnými silami. Na otázku, aký je ich názor na tieto úvahy, zdroje z Bruselu uviedli, že rozhodnutie je na slovinskej vláde, no krajina má v prípade správnych krokov šancu získať si dôveru finančných trhov dostatočne rýchlo a znížiť súčasné vysoké náklady na obsluhu dlhu.

Ako dodali, krajina síce urobila pokrok v niektorých oblastiach, ako je napríklad konsolidácia verejných financií, či ozdravovanie bankového sektora, no v oblasti privatizácie zaostáva. Jej tempo by mala podstatne urýchliť.

8 dan pop