EUVOX pomôže s výberom v eurovoľbách

Nová aplikácia EUVOX, ktorú pripravil medzinárodný tím expertov naprieč EÚ, pomáha ľuďom zistiť, ku ktorej politickej strane majú v európskych otázkach najbližšie.

Zisťuje ich preferencie v konkrétnych problémoch, ktoré pravidelne zamestnávajú aj poslancov Európskeho parlamentu a páruje ich s prejavenými postojmi slovenských politických subjektov.

V slovenskej mutácii aplikácie sú pokryté strany Smer-SD, SDKÚ-DS, KDH, OĽaNO, NOVA SaS, Most-Híd, SNS, SMK, ĽSNS. Extrémne vysoký počet kandidujúcich strán na Slovensku (29) je európsky fenomén.

Základnú funkciu aplikácie vie používateľ využiť za pár minút. S aplikáciou sa dá pracovať aj ďalej, pričom ponúka zaujímavé porovnania a grafy.

Nenahrádza rozhodovanie

„Aplikácia nenahrádza rozhodovanie voličov", vysvetľuje šéfka slovenského tímu expertov, ktorí na projekte pracovali Oľga Gyárfášová. Skôr má podľa jej slov generovať záujem o najdôležitejšie európske témy a priniesť ich do verejnej debaty.

Mediálnym partnerom aplikácie na Slovensku je okrem EurActiv.sk aj portál etrend.sk.

„Nič lepšie ako vstup do EÚ sa Slovensku nemohlo stať. Všetky ostatné možnosti boli omnoho horšie a turbulentné dianie v zahraniční je toho dôkazom“, povedala na spustení aplikácie v Európskom informačnom centre kultúrna manažérka Zora Jaurová.

„Myslím si, že voliť je dôležité  a platí to osobitne pre eurovoľby, inak sa ľahko môže stať, že v Európskom parlamente bude čoraz viac tých, ktorí by EÚ najradšej rozpustili“, dodáva Jaurová, ktorá je zároveň exriaditeľka projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013.

Aplikácie môže byť alternatívou alebo doplnkom k študovaniu volebných programov všetkých politických strán. Podľa riaditeľa Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu Roberta Hajšela je EUVOX "zábavný nástroj na otestovanie politických názorov“.

Nejasnosť postojov

Tvorcovia aplikácie zdôrazňujú, že politické strany nemali vplyv na otázky, ktoré tvoria jadro obsahu aplikácie. Väčšina z nich je spoločná pre celú EÚ, niekoľko z nich je špecifické pre konkrétne krajiny.

Z špecifických sa tvorcovia na Slovensku pýtali na daňovú harmonizáciu, pomoc zadlženým krajinám, európsku armádu, nedeľný predaj, spoplatnenie vysokoškolského štúdia a postoj k Rómom.

Pozície k týmto otázkam kódoval anonyme vo viacerých kolách tím expertov.

Tí sa potýkali so situáciou, kedy pri stranách nevedeli identifikovať jasný postoj k niektorým z vybraných otázok.

Ako hovorí Oľga Gyarfášová, na Slovensku nie je výnimkou, že politické strany majú dve tváre. Jednu domácu s jednu európsku. Nekonzistentnosť je spôsobená tým, že témy nemajú politické strany vo vnútri vydiskutované.

Stáva sa, že strany, ktoré sa profilujú ekonomicky napravo a liberálne zastávajú typicky ľavicové postoje a hodnotovo liberálne v niektorých otázkach vystupujú konzervatívne.

Pre voličov, pre ktorých je konkrétna téma dôležitá, to môže byť mätúce, myslí si sociologička. Ak sa nevedia dopátrať, čo si o konkrétnom probléme strana, s ktorou inak sympatizujú myslí, môže ich to, v lepšom prípade, demotivovať.

V niektorých európskych otázkach panuje na Slovensku konsenzus, napríklad v prípade spoločnej meny eura. V iných zase panuje rozpor v domácom a európskom kontexte, napríklad pri registrovaných partnerstvách.

Nevydiskutované sú často aj otázky autorských práv, životného prostredia a sporu medzi zabezpečením bezpečnosti a osobnými slobodami.

EUVOX