Experti, vypočúvaní na pôde EP, odmietajú návrh európskej spravodajskej služby

Brusel 8. novembra (TASR) – Európsky parlament by mal využiť svoje právomoci na to, aby EÚ prehodnotila dohodu s USA o prevode údajov, aby podnikla kroky na dosiahnutie "ochranného štítu" pre ochranu dát, aby chránila informátorov na celom svojom území a aby zaviedla povinnosť právneho povolenia pre špionážne aktivity. Uviedli to dnes experti, ktorí sa zúčastnili na sérii rokovaní Výboru EP pre občianske slobody (LIBE).

Výbor LIBE uskutočnil sériu vypočúvaní novinárov, politikov a rôznych expertov po prevalení škandálu s nelegálnym odpočúvaním, ktorý má na svedomí americká Národná bezpečnostná agentúra (NSA).

Experti pred poslancami LIBE uviedli, že návrh eurokomisárky pre spravodlivosť a základné práva Viviane Redingovej na vytvorenie spoločnej európskej spravodajskej služby nie je riešením tejto situácie.

Sergio Carrera z Centra pre štúdium európskej politiky europoslancom zdôraznil, že europarlament, ako európsky zákonodarca, by mal urobiť všetko, čo je v jeho silách, aby prehodnotil nástroje spolupráce s USA. Ide tu najmä o Dohodu o odovzdávaní údajov pre boj proti financovaniu terorizmu (TFTP) alebo Dohodu o evidencii cestujúcich v leteckej doprave (PNR).

Experti súčasne navrhujú vytvorenie európskeho "dáždnika" na ochranu dát – bezpečného úložiska údajov, aby bolo možné chrániť súkromné informácie užívateľov internetu; a tiež vytvorenie medziparlamentného výboru medzi EP a národnými parlamentmi štátov EÚ, ktorý by sa zaoberal dohľadom nad činnosťou agentúr EÚ, ako je Europol.

Podľa návrhu expertov by tiež bolo potrebné poskytovať právnu ochranu informátorom, ktorí napríklad prezradia zneužívanie sledovacích systémov, čo predpokladá aj možnosť poskytnúť im azyl v jednej z krajín EÚ.

Odborníci vypočúvaní vo výbore LIBE sa zhodli v názore, že programy masovej špionáže "ničia" dôveru občanov a podnikov.

"Sme svedkami pokračujúceho porušovania základných práv v niektorých členských štátoch," uviedol v tejto súvislosti profesor Francesco Ragazzi z univerzity v holandskom Leidene.

Poslanci z výboru LIBE oznámili, že séria vypočúvaní rôznych odborníkov na tému nelegálnych špionážnych aktivít NSA na pôde EÚ sa ešte neskončila. Ďalšie tri kolá sa uskutočnia ešte v priebehu novembra.

Správa, ktorú následne vypracuje britský socialistický europoslanec Claude Moraes, bude zverejnená v prvom decembrovom týždni a predložená na hlasovanie vo výbore LIBE v januári 2014. Poslanci EP by o tejto záležitosti mali hlasovať na plenárnom zasadnutí vo februári.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem