Experti zo skupiny FTAF radia, ako finančne znefunkčniť Islamský štát

Brusel 27. februára (TASR) – Skupina medzinárodných odborníkov v dnes vydanej správe upozornila, že moslimská radikálna skupina bojovníkov známa ako Islamský štát (IS) by musela aj naďalej rozširovať územia, ktoré sa jej podarilo dostať pod kontrolu v Iraku a Sýrii, aby bola finančne životaschopná.

O správe skupiny známej ako Financial Action Task Force (FATF), ktorá zastrešuje vládnych úradníkov z krajín celého sveta, ktorí sa špecializujú na oblasť boja proti praniu špinavých peňazí, informovali tlačové agentúry Reuters a AP.

FATF tvrdí, že životaschopnosť Islamského štátu bude klesať, ak sa radikálnej skupine nepodarí rozšíriť svoj vplyv na ďalšie územia a dostať sa k ďalším zdrojom.

„V záujme zachovania úrovne výdavkov a finančného riadenia v oblastiach, v ktorých Islamský štát pôsobí, musí byť schopný dobyť ďalšie územia, aby mohol využívať tamojšie zdroje,“ uvádza sa v dokumente FATF. Skupina expertov upozornila na skutočnosť, že IS už teraz musí vynakladať veľké množstvo peňazí, aby bol schopný spravovať dobyté oblasti, pričom obdobie finančnej sebestačnosti sa kráti.

Podľa správy FATF predstavitelia Islamského štátu získali veľké množstvá peňazí kontrolou ropných polí a tiež v dôsledku trestnej činnosti, najmä vylúpením bánk, fariem a usadlostí na dobytých územiach. K tomu treba pridať zisky z výkupného za únosy ľudí, ale aj dary a finančné donácie zo zahraničia.

„Odrezanie IS od týchto zdrojov príjmov je pre medzinárodné spoločenstvo výzvou aj príležitosťou, ako poraziť túto teroristickú organizáciu,“ uvádza sa v správe FATF.

Likvidácia finančných zdrojov IS je jedným z aspektov vojenskej kampane medzinárodnej koalície štátov pod vedením USA. Aktivity koalície, na ktorých sa zúčastňuje viacero členských štátov EÚ, siahajú od náletov a ozbrojených útokov na vybrané ciele IS až po operácie finančného charakteru a vyrovnávanie účinkov radikálnej moslimskej propagandy.

Experti z FTAF konštatovali, že letecké údery spojencov na strategické ropné ciele, ako aj svetový pokles cien ropy viedli k „významnému zníženiu“ príjmov Islamského štátu.

K tejto situácii najnovšie prispeli aj kurdské ozbrojené sily péšmarga. Pred troma dňami ovládli dôležitú zásobovaciu trasu, ktorú využívali militanti IS v severnom Iraku na prevoz zásob medzi druhým najväčším irackým mestom Mosulom, ktoré kontrolujú od vlaňajšieho júna, a Sýriou.

Skupina FTAF upozornila, že treba rozbiť sieť výrobcov, sprostredkovateľov a kupujúcich ropných produktov z dobytých území, prípadne zablokovať ich zásobovacie trasy. Zároveň vyzvala vlády štátov zapojených do boja proti IS, aby prejavili viac úsilia v boji proti online financovaniu džihádistov zo zahraničia a proti iným podobným metódam cezhraničných finančných donácií.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon