Fabius: Európska únia zriadi post kooordinátora pre boj proti epidémii eboly

Luxemburg 20. októbra (TASR) – Európska únia chce v krátkom čase vymenovať koordinátora pre boj proti epidémii eboly. Po dnešných rokovaniach šéfov diplomacií členských krajín, vrátane ministra zahraničných vecí SR Miroslava Lajčáka, to dnes v Luxemburgu vyhlásil šéf francúzskej diplomacie Laurent Fabius.

Podľa jeho slov bude úlohou koordinátora postarať sa okrem iného o kontroly na letiskách členských štátov, aby sa predišlo rozšíreniu nebezpečnej infekčnej choroby. O zriadení takejto funkcie panuje medzi členskými krajinami konsenzus.

„O mene sa rozhodne v nasledujúcich dňoch,“ cituje slová francúzskeho ministra zahraničných vecí tlačová agentúra APA. Kontroly v odletových i pristávacích destináciách označil Fabius za dôležité, upozornil však aj na možnosť prenosu vírusu prostredníctvom cestujúcich využívajúcich pri letoch medzipristátie.

Účastníci schôdzky v spoločne prijatom vyhlásení privítali vymenovanie osobitého splnomocnenca OSN pre ebolu Davida Nabarra a šéfa misie OSN pre ebolu UNMEER Anthonyho Banburyho. „Európska únia chce pokračovať v úzkej kooperácii s oboma a koordinovať svoju operatívnu reakciu na epidémiu s UNMEER.

Epidémia eboly bude zrejme aj jednou z tém dvojdňového summitu členských krajín únie, ktorý sa vo štvrtok začne v Bruseli.

5 le gon