Fabius: V decembri uvoľní EÚ prvé zo sankcií uvalených na Irán

Paríž 25. novembra (TASR) – Prvé zo sankcií uvalených na Irán uvoľní EÚ v decembri, oznámil dnes vo vysielaní rozhlasovej stanice Europe-1 francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius.

Spresnil, že uvoľnenie režimu sankcií medzinárodného spoločenstva voči Iránu bude "obmedzené, cielené a zvratné". Fabius nespresnil, ktorých sankcií konkrétne sa uvoľnenie bude týkať. Podobne ako EÚ budú postupovať aj Spojené štáty, dodal francúzsky diplomat.

Na margo postoja Izraela, ktorý dohodu šestice veľmocí a Iránu odmietol ako historickú chybu, a na margo hypotéz, či sa zo strany Izraela netreba obávať preventívnych vzdušných útokov na Irán, Fabius uviedol, že "v tomto štádiu nie, lebo to by nikto nepochopil".

Ohľadom faktu, že dosiahnutá dohoda prisúdila Iránu možnosť obohacovať urán, a to aj napriek tomu, že rezolúcie OSN mu to už desať rokov zakazujú, Fabius zdôraznil, že "garantovaný je vzájomne odsúhlasený program obohacovania uránu, čo nie je to isté ako obohacovanie uránu". "To znamená, že Irán nemôže robiť všetko alebo hocičo, hranice sú presne dané," zdôraznil francúzsky minister.

Podľa dohody, ku ktorej sa po štyroch dňoch rokovaní v Ženeve podarilo dospieť až v nedeľu v skorých ranných hodinách, nesmie Irán obohacovať urán nad päť percent, čo je dostatočná miera pre výrobu paliva pre reaktor svojej jedinej, Rusmi postavenej jadrovej elektrárne Búšehr, ale nie na výrobu zbraní.

Krajina tiež musí zneškodniť svoje zásoby uránu obohateného na 20 percent a nesmie postaviť nijaké nové centrifúgy – momentálne ich podľa expertov môže mať okolo 19.000. Na to, aby Irán bol sebestačný vo výrobe paliva pre jadrovú elektráreň v Búšehri, musel byť mať 50.000 centrifúg.

Päť stálych členov Bezpečnostnej rady OSN a Nemecko sa zaviazalo, že v priebehu týchto šiestich mesiacov nebudú na Irán uvaľovať nové sankcie a zmiernia niektoré opatrenia, ktoré voči tejto blízkovýchodnej krajine v minulosti zaviedli.

Pre Irán bolo udržanie programu obohacovania uránu hlavným cieľom. Iránski lídri vnímajú schopnosť krajiny vyrábať nukleárne palivo ako zdroj národnej hrdosti a podstatnú časť jadrovej sebestačnosti.

3 12 20 pel