FactcheckEU kontroluje pravdivosť eurokampane

zdroj: http://delimiter.com.au

Keď predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz pre Českú televíziu povedal, že sa v únii na daňových únikoch stratia 3 bilióny eur, konfrontovali ho s oficiálnym údajom EK, ktorý tento únik odhaduje na 1 bilión.

Nigel Farage z britskej Strany nezávislosti zase v debate s liberálom Nickom Cleggom povedal, že prílev priamych zahraničných investícií do Veľkej Británie je väčší, ako do všetkých ostatných krajín EÚ spolu. Podľa čísel OECD pripadá na zvyšok EÚ 5 krát väčší objem investícií ako na Britániu.

Tieto nezrovnalosti bude systematicky sledovať nová webstránka FactcheckEU. Stoja za ňou občiansku žurnalisti. Podobne funguje na Slovensku projekt demagog.sk. Venoval sa aj vystúpeniam slovenských europoslancov v 1. 2. 3. 4 a 5. časti.

Zo slovenských politikov FactcheckEU zatiaľ overili ako správnu len jednu parlamentnú otázku europoslankyne Moniky Flašíkovej Beňovej.

„Chceme sa uistiť, že keď politici rozprávajú o rôznych veciach, neťahajú čísla z klobúka. Ak chceme mať informovanú debatu je dôležité, aby bola založená na faktoch“, povedal pre EurActiv spoluzakladateľ webu Pietro Curatolo.

Projekt je paneurópsky a spolieha sa na občiansku participáciu. Dobrovoľníci označujú výroky politikov a v spolupráci s týmom FacktcheckEU ich overujú.

Overovanie faktov v politických debatách nie je žiadnou novinkou. Americká verzia takéhoto projektu dostala v roku 2009 prestížnu Pulitzerovu cenu za ich pokrývanie prezidenstkej kampane.

Na európskej úrovni ide ale o prvý projekt svojho druhu. „Najviac ma prekvapilo, že niekedy aj otázky europoslancov v parlamente (napríklad na členov Komisie), o ktorých predpokladáte, že sú založené na overených informáciách, jednoducho nie sú pravdivé.“

Delorsov mýtus

Jeden z najčastejšie používaných výrokov je, že 80 % regulácií prichádza z EÚ. Podľa údajov ktoré zozbieral FactcheckEU sa toto číslo opakovane používa v národných debatách.

„Volám to Delorsov mýtus“, vysvetľuje Curatolo. „Číslo je založené na výroku Jaquesa Delorsa z roku 1988, kedy povedal, že 80 % legislatívy spojenej s ekonomikou, možno tiež daňami a sociálnymi vecami bude mať v budúcnosti pôvod v Európskom spoločenstve.“

Nie je to fakt, bola to predpoveď. „Odvtedy sa to veľa omieľa. Sú výpočty, ktoré hovoria, že to tak nie je. Všetky štúdie majú isté slabiny.“

Odhadnúť dopad európskej legislatívy na tú národnú sa pokúšalo veľa štúdií, žiadna nie je nepriestrelná. Štúdia dolnej komory britského parlamentu z roku 2010 hovorí, že pomer zákonov, ktoré majú svoj pôvod v normách EÚ sa pohybuje v škále od 6 % do 84 % podľa členského štátu a podľa toho ,ako to počítate.

V roku 2013 bolo 25,5 % zákonov schválených slovenskom parlamente prijatých s výslovným uvedením o prebraní právne záväzného aktu EÚ. Takých, v ktorých sa priamo zohľadňovalo a odkazovalo na právo EÚ bolo 44,5 %. Tento počet nezahŕňa podzákonné normy, napríklad vyhlášky, ktoré vydáva vláda a ktoré tiež môžu zavadzať európske pravidlá.

Zaujímavé je, že číslo 80 % používajú a euroskeptici aj eurooptimisti. Kým pre jedných je dôkazom toho, že Brusel preberá kontrolu nad životmi ľudí, per druhých je to dôkaz dôležitosti EÚ.

Dáta treba zvažovať v kontexte odkiaľ prichádzajú. Holandský populistický politik Geert Wilders nedávno predložil 164-stranovú správu, ktorá tvrdila, že vystúpenie Holandska z EÚ zdvihne HDP krajiny od 10 do 13 % do roku 2035 v porovnaní so stavom pri zotrvaní v únii.

Politickí rivali dali vypracovať londýnskej firme štúdiu, ktorá potvrdila, že Wildersove kalkulácie boli zlé a zavádzali.