Faymann: Rakúsko prisľúbilo vyslanie 100 expertov do registračných centier

Viedeň/Brusel 30. septembra (TASR) – Rakúsko chce vyslať do registračných centier pre utečencov na vonkajších hraniciach Európskej únie stovku svojich expertov. Po telefonátoch s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom a nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou to dnes vo Viedni vyhlásil rakúsky kancelár Werner Faymann.

Podľa jeho slov sa traja spomínaní štátnici zhodne vyjadrili za rýchle zriadenie a uvedenie tzv. hotspotov do prevádzky. Navyše by sa malo dospieť k zlepšeniu dohôd o vracaní odmietnutých žiadateľov o azyl, zdôraznil podľa agentúry APA šéf rakúskej vlády.

Európska komisia dnes rozhodla o okamžitom vyslaní 120 expertov do registračných centier, ktoré by v zmysle záverov summitu EÚ mali vzniknúť čoskoro v Taliansku a v Grécku a mali byť funkčné do konca novembra.

Rakúsko podľa Faymannova prisľúbilo v tejto súvislosti účasť 100 odborníkov z ozbrojených síl, polície a niektorých oblastí verejnej správy.

Ako podčiarkol rakúsky kancelár, práve v spomínaných registračných centrách by sa malo rozhodovať o tom, kto je oprávnený dostať azyl a kto nie. Odmietnuté osoby by sa už v hotspotoch mali vracať späť. „Poriadok musí byť, kontrola musí byť, avšak tým, ktorí šliapu po práve na azyl, nedôverujem, pretože – po ktorom ľudskom práve budú šliapať najbližšie,“ spýtal sa Faymann.

5 le hy