Fernando Gentilini novým hlavným predstaviteľom EÚ v Kosove

Brusel 6. mája (TASR) – Podpredsedníčka Európskej komisie a šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová privítala dnes štvrtkové rozhodnutie Rady Európskej únie o vymenovaní nového hlavného predstaviteľa EÚ v Kosove, ktorým sa stal taliansky diplomat Fernando Gentilini.

Gentilini dostal trojmesačný mandát (vyprší 31. júla 2011). Nahrádza vo funkcii Holanďana Pietera Feitha, ktorý zastával funkciu predstaviteľa únie v Prištine od roku 2008 do 30. apríla tohto roku.

Nový hlavný predstaviteľ EÚ pre Kosovo je skúsený diplomat a má priame predošlé skúsenosti s Balkánom a Kosovom. V roku 2002 bol v rámci talianskeho ministerstva zahraničných vecí vedúcim Skupiny pre krajiny západného Balkánu so sídlom v Ríme a v apríli 2004 ho menovali za priameho zástupcu osobitného predstaviteľa EÚ v Kosove.

“Teším sa, že Rada na základe mojich odporúčaní vymenovala Fernanda Gentiliniho za hlavného predstaviteľa EÚ v Kosove. Má hlboké znalosti o krajinách západného Balkánu a o Kosove zvlášť a teším sa na našu spoluprácu,” uviedla Catherine Ashtonová. Poďakovala sa Pietrovi Feithovi za jeho vykonanú prácu a na adresu Gentiliniho dodala, že hoci ide o dočasný mandát, jeho úloha bude veľmi významná, lebo má pripraviť hlbšiu a dlhodobú previazanosť EÚ s Kosovom v súlade s Lisabonskou zmluvou a s perspektívami euročlenstva pre krajiny celého regiónu.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh