Fico: Nič nebráni otváraniu prístupových kapitol so Srbskom

Bratislava 2. apríla (TASR) – Slovenský premiér Robert Fico je presvedčený o tom, že Srbsko je pripravené na otváranie prvých kapitol v prístupovom procese s Európskou úniou. Vyhlásil to na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave po rokovaní so svojím srbským partnerom Aleksandarom Vučičom, ktorý je na oficiálnej návšteve Slovenska.

Na druhej strane nepovažuje za správne podmieňovať otváranie iných kapitol kapitolami 23 a 24. Tie sa týkajú právneho štátu, boja s korupciou a spravodlivosti, s nimi má Belehrad najväčšie problémy. Ide o najťažšie kapitoly, s ktorými sa má začať ako prvými. Podľa Fica je Srbsko pripravené napríklad na otvorenie kapitoly 32, teda finančnej kontroly, ale aj na ďalšie. „Treba mu to umožniť,“ prízvukoval s tým, že je povinnosťou podporovať každého, kto má úprimný záujem pričleniť sa k Európskej únii.

„Slovensko bolo vždy veľkým zástancom a podporovateľom európskych integračných ambícií Srbska,“ dodal Fico, pričom vyzdvihol stabilizačnú úlohu, ktorú zohráva v regióne.

Európska únia minulý týždeň oznámila, že prioritou je otvoriť do konca tohto roka prvé kapitoly prístupových rokovaní so Srbskom. Oficiálne rokovania o členstve sa začali vlani v januári. Nasledoval tzv. skríning, ktorý preskúmal technickú pripravenosť Belehradu na otváranie jednotlivých kapitol. Rokovania sa začali po historickej dohode Srbska s Kosovom, ktorá mala upraviť ich vzťahy. Jej zavádzanie do praxe však bolo pomalé, pretože niektoré prvky dohody sú pre obe strany politicky ťažko „stráviteľné“.

„Slovensko stálo vždy po boku Srbka aj v oveľa náročnejších, ťažších chvíľach, čo si vysoko vážime,“ uviedol Vučič. Zároveň poďakoval za podporu územnej celistvosti Srbska v súvislosti s jednostranným vyhlásením nezávislosti Kosova.

er zll hy

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.